Křen patří k poněkud rozporuplným potravinám. Někteří jej milují, ale pro mnoho z nás je vzpomínka na křenovou omáčku skutečně nepříjemným zážitkem. Křen je totiž typický svou štiplavou chutí, která nemusí vyhovovat každému. Přesto by křen neměl v žádné kuchyni chybět a pokud vůči němu nemáme vyloženě odpor, určitě by bylo dobré jej čas od času konzumovat.
Hodí se zejména tehdy, když je naše imunita oslabená a potřebuje trochu povzbudit a nakopnout.
Zdroj vitamínu C
Pro většinu z nás jsou ideální zásobárnou vitamínu C citrusy, ale rozhodně to není jediná možnost. Právě křen má daleko více tohoto důležitého vitamínu, než by se na první pohled mohlo zdát. Nechybí mu ani kyselina listová, mangan, vápník nebo měď, což jsou důležité látky, které naše tělo každodenně potřebuje ke správnému fungování.
Právě s ohledem na obsah těchto látek je lepší konzumovat křen v syrovém stavu. Jak víme, některé živiny se vařením ztrácí, anebo se snižuje jejich účinnosti.
Využijte nejen kořen
V naší kuchyni se běžně zpracovává jen kořen křenu, ale ve skutečnosti obsahují mnoho živin také listy. Mají v sobě mnoho betakarotenu, vitamínů skupiny B, hořčík a draslík.
Tyto látky mimořádně prospívají srdci a celé oběhové soustavě. Jak ale listy zpracovat? Ideální je využít je do smoothie a rozmixovat je s dalším čerstvým ovocem nebo zeleninou.
Křenový čaj
Kromě konzumace křenu může být v určitých případech dobrým nápadem také pití křenového odvaru. Hodí se zejména pro léčbu interních infekcí jako jsou záněty šlach a kloubů nebo jiných problémů souvisících s pohybovým ústrojím.
Čaj připravíte snadno tak, že horkou vodou zalijete dvě lžičky nastrouhaného křenu a necháte krátce louhovat. Výsledná chuť bude připomínat například zázvorový čaj, takže se nemusíte obávat, že byste čaj nezvládli vypít.
Podobně lze výluh z křenu využít i při kašli a nachlazení. Je však nutné začít jej pít již při prvních příznacích, aby se dalo rozjezd nemoci ještě včas zabrzdit. Pomáhá uvolnit nos a zajišťuje snazší odkašlávání.
Má i svá negativa
Než nabudete dojmu, že byste měli spořádat hory křenu denně, trošku vaše nadšení zmírníme. I křen není samospasitelný a také má své stinné stránky. Především obsahuje látky, které ve vyšší koncentraci mohou snižovat vstřebatelnost živin, zejména pak jódu. Tím by mohlo dojít k narušení funkce štítné žlázy.
Jedná se právě o látky, které mají na svědomí onu štiplavou chuť a najdeme je třeba také u ředkviček. Tyto druhy zeleniny by se tedy měly konzumovat střídmě a jen jednou za čas, aby nedocházelo k výše popsanému problému. Podobně negativní efekt má křen také na žaludeční vředy. Pokud jimi trpíte, raději dejte přednost jiné zelenině. Mohl by zbytečně rozdráždit váš žaludek.
Fotografie: Pixabay