Ohledně otázky, zda konzumovat pečivo, koluje řada mýtů, předsudků a polovičatých informací. Někteří považují pečivo za absolutní zlo, jiní zase nechápou, proč by právě chleba a rohlíky nemohly být běžnou součástí našeho jídelníčku. Pravda bude asi někde uprostřed. Není důvod se domnívat, že by samotné pečivo bylo příčinou všech naších zdravotních potíží, ale pravděpodobně je na místě přehodnotit množství pečiva, které denně konzumujeme a jeho složení a kvalitu.
Zajímalo by vás, co se stane, když skutečně přestanete chleba nebo jiné pečivo konzumovat? Na různé lidi bude mít tato změna různý vliv, ale přesto se dají očekávat podobné projevy.
Větší síla a energie
Lze očekávat, že pokud vyřadíte pečivo, zmizí z vašeho jídelníčku velké množství bílé mouky. Právě ta je často důvodem, proč přibíráme a proč jsme po jídle unavení a bez energie. Jestliže budeme množství bílé mouky regulovat, můžeme čekat, že se dostaví obrovský přísun energie.
Pečivo totiž pravděpodobně nahradíme celozrnnými výrobky, které obsahují železo i hořčík a dodávají nám daleko více kvalitní a využitelné energie.
Konec potížím s trávením
Nadměrná konzumace pšeničné mouky může u citlivějších jedinců vést k problémům se zažíváním. Může způsobovat nadýmání, bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním.
Jestliže naše střevní mikroflóra není v ideální kondici, nedokáže se s takovým množstvím lepku vyrovnat a zpracovat jej. Jestliže pečivo vyřadíme, lze očekávat větší přísun kvalitní vlákniny z jiných zdrojů, což bude mít pozitivní vliv na naše trávicí ústrojí a zajistí to jeho správné fungování.
Lepší nálada
Vysoký přísun sacharidů v podobě bílé mouky bohužel ovlivňuje i naši psychiku. Pokud jste podráždění a nemáte do ničeho elán, pak může být na vině i nevhodné složení vaší stravy. Nezdravé sacharidy způsobují, že je naše nálada na bodu mrazu. Pokud nahradíte jednoduché sacharidy těmi složitými, lze očekávat, že se změna projeví i na vašem chování, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaše okolí.
Méně přejídání
Konzumace bílé mouky a jednoduchých sacharidů vede k častějšímu přejídání. Přijatá energie totiž rychle zvýší hladinu krevního cukru, který ale podobně zase stejně rychle klesne a my pak máme opět hlad. A energii potřebujeme doplnit snadno a efektivně, a proto sáhneme po něčem sladkém.
Pokud omezíte svůj příjem pečiva a zaměříte se na vyvážený příjem komplexních sacharidů, lze očekávat, že se přejídání a záchvatů vlčího hladu nadobro zbavíte.
Hezčí pleť
Mnoho lidí tvrdí, že se jim po vysazení pečiva zlepšil stav pleti. Nelze říci, že to platí úplně u každého, ale na někoho má skutečně lepek zánětlivý vliv ve smyslu zhoršení stavu pleti.
Jakmile se konzumace lepku omezí, pleť se vyčistí a vypadá daleko lépe. Pokud se tedy trápíte s akné, je to možnost, jak konečně dosáhnout nějakých výsledků.
Fotografie: Pixabay