Ztuhlé a namožené svaly dokážou pěkně potrápit. Pokud potřebujete uvolnit tělo i mysl, zbavit se některých fyzických obtíží, jako vysoký tlak, svalové křeče, únava či zhoršené soustředění nebo paměť, pak pro vás bude skvělou volbou koupel s epsomskou solí. Už dvacetiminutová koupel dvakrát týdně udělá s tělem zázraky.
Pokud si ji dopřejete častěji, můžete se některých svých tělesných obtíží dokonce úplně zbavit. Je totiž plná síry a hlavně hořčíku, na jehož nedostatek naše populace velmi trpí, a pokud se ho tělu nedostává, může to vyvolat velmi závažné důsledky.
Hořčík je klíčovou látkou pro fyziologické procesy
Epsomská sůl je hydrát síranu horečnatého a je hodnotná zejména pro udržení normální hladiny hořčíku v těle. Jeho snížená hladina může být důsledkem nadměrného pití alkoholu, ale také těžkými průjmy či podvýživou anebo vysokou hladinou vápníku v krvi. Hořčík reguluje funkci více než tří stovek různých enzymů v těle, a proto hraje zásadní roli při správném fungování řady tělesných funkcí. Síra v soli zase pomáhá tělu odstranit toxiny a těžké kovy z buněčných struktur, čímž ulehčuje funkci jater a ledvin a snižují hromadění škodlivin v těle.
V přírodní medicíně je epsomská sůl ceněná také pro schopnost odstraňovat bolesti hlavy, zlepšovat psychickou pohodu a také ulevovat od bolesti kloubů v případě artritických obtíží, zejména ve spojení s teplou vodou, která je jednou z nejvíce doporučovaných terapií k úlevě od bolesti kloubů. Ve spojení s epsomskou solí pak lze dosáhnout posílení kostí, obnovení chrupavčitých částí a zásadně zlepšit prokrvení celého těla. Kromě toho má také hořčík protizánětlivé účinky, čímž ještě více ulevuje bolavým kloubům a také téměř zázračně léčí veškeré kožní záněty či drobná poranění.
Jak připravit koupel s epsomskou solí
Základem je vana plná horké vody. Do ní se pak nasype na každých 30 kilogramů tělesné hmotnosti zhruba 1 decilitr (zhruba půl hrnku) epsomské soli. Pokud chcete, můžete do koupele přidat také nějaké další byliny, jako je dubová kůra, levandule, máta nebo mateřídouška, které mají samy o sobě relaxační a uvolňující účinky. Případně můžete použít také 10 – 20 kapek éterického oleje z těchto rostlin.
Předtím, než se ponoříte do koupele, vypijte sklenici vody. Zabráníte tím dehydrataci organismu a zlepšíte tím detoxikační funkci soli. Pro očistný účinek zůstaňte ve vodě se solí po dobu 40 minut. Prvních 20 minut se tělo bude zbavovat toxinů a zbylých 20 minut bude absorbovat minerály z vody.
Další použití epsomské soli
Koupel můžete aplikovat také pouze na nohy a zbavit se tak otoků a pociťované tíhy. Prospějete tím také pokožce chodidel. V této koupeli zůstaňte 20 minut a opakujte ji třikrát týdně. Kromě koupelí se dá sůl použít také k ošetření vlasů, kterým dodá úžasný objem a lesk. Stačí ji pro toto použití prostě smíchat s běžným šamponem a umýt touto směsí hlavu, jak jsme zvyklí.
Fotografie: Freepik