Sezóna, kdy se může na vaše tělo přisát klíště, je opět tady. Nejednou nám hezkou procházku v lese zkazí návrat domů a s ním objev malého parazita, který se nám někde přisál na tělo. Bohužel nejde jen o bezvýznamnou nepříjemnost, ale o potenciální riziko pro vaše zdraví.
Klíšťata mohou přenášet velmi nebezpečné infekční choroby, kterými se dá po takovém kontaktu snadno nakazit. Řeč je samozřejmě o klíšťové encefalitidě nebo borelióze, přičemž obě nemoci dokáží naše zdraví velmi ohrozit.
Prevence je základ
Ideální je tedy vůbec se do kontaktu s klíštětem nedostat a snažit se tomu předcházet vhodným oblečením a používáním repelentů. Pokud k tomu však již dojde, hraje roli každá minuta, a i správný způsob odstranění klíštěte. Zapomeňte na dušení klíštěte krémem a mačkání mezi prsty. Klíště je potenciálně infekční materiál a dle toho bychom s ním měli zacházet.
Vytažení klíštěte
Jestliže jste klíště objevili, s jeho odstraněním nečekejte a zbavte se jej, jakmile budete mít po ruce tyto pomůcky:
- rukavice
- dezinfekční roztok
- pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu
Jestliže jste v situaci, kdy nemáte tyto prostředky k dispozici, je samozřejmě možné poradit si i jinak, ale takové odstranění je vysoce rizikové. Nejjednodušší je tedy i na vycházku do lesa nosit malou příruční lékárničku se všemi pomůckami.
Jak klíště vytáhnout? Na ruce si natáhněte rukavice a místo přisátí řádně dezinfikujte. Poté si vezměte pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu se zářezy a parazitem šetrně kývejte ze strany na stranu. Cílem není klíště poškodit ani rozmáčknout, ale opatrně jej vykývat ven. Po chvíli se klíště uvolní a vy opět toto místo dezinfikujte. I s vytaženým klíštětem zacházejte opatrně a v ideálním případě jej spláchněte do záchodu nebo jej opatrně spalte. Rozhodně jej ale nemačkejte nebo nedrťte mezi nehty.
Co s kusadly?
Poměrně často se bohužel stává i to, že se klíště nepodaří odstranit celé a v ráně zůstanou kusadla nebo část těla. Řada lidí v tomto případě začíná panikařit, protože se internetem šíří řada pověr o tom, co takový zbytek klíštěte dokáže způsobit. Pravdou je, že jen z kusadel se člověk žádnou infekcí nenakazí. Místo je ale třeba pravidelně dezinfikovat a kontrolovat, aby se zde nevytvořil zánět. Po pár dnech se tělo kusadel samo zbaví.
Sledujte okolí rány i další příznaky
Neméně podstatná fáze však nastává po vytažení klíštěte ven. I pokud se vám podařilo parazita vytáhnout relativně rychle, stále bohužel existuje šance, že klíště bylo nakažené a vy jste od něho tuto chorobu chytli. Prvními příznaky takových potíží většinou bývají změny na pokožce v místě přisátí klíštěte. Přesně takové změny popsat může být ale dost složité. Někdy se uvádí zarudnutí, opuchy, vytvoření bílého kruhu apod. Nejsou to však jediné příznaky a je potřeba být v týdnech po setkání s klíštětem obezřetní i k jiným projevům. K těm patří:
- zatuhnutí šíje
- únava a vyčerpání
- omdlévání
- horečka
- bolesti svalů a další
V takovém případě je bezpečnější kontaktovat lékaře a konzultovat další postup.
Fotografie: Pixabay