Kmín asi všichni dobře známe jako chutné koření, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Ve starověku se ale kmín využíval i jako lék a jeho zázračné účinky můžeme využívat i dnes, pokud víme, jak na to. Kromě zdravotních přínosů, byl kmín pro starověké národy také prostředkem ochrany před zlými duchy.
Proč je kmín tak prospěšný?
O tom, že je kmín plný užitečný látek, které mohou prospět našemu tělu, vás asi nemusíme přesvědčovat – stačí si přečíst tento seznam minerálů a vitamínů, které obsahuje. Najdete v něm železo, draslík, fosfor, zinek, vápník, sodík, selen, hořčík, měď a mangan. K tomu přidejte ještě vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E, J a K a flavonoidy. Je jasné, že kmín je skutečným přeborníkem a našemu tělu může dodat hodně živin, které potřebujeme ke každodenním aktivitám. Tyto látky podporují dobré trávení, pomáhají detoxikaci těla a pozitivně stimulují také imunitní systém a obranné reakce našeho těla.
Proti nadýmání
Víte, proč se kmín běžně přidává třeba do brambor nebo jiných běžných pokrmů? Je to právě proto, že obsahuje látky, které podporují zažívání, a hlavně brání žaludečním problémům a nadýmání.
Pokud vám dělá potíže určité jídlo, stačí k němu při vaření přidat trochu kmínu a uvidíte, že se vám bude hned lépe trávit. Je vhodné přidávat jej také vždy k jídlům, která představují pro naše trávení zátěž. K takovým potravinám patří typicky houby.
Pomocník při hubnutí
Dle několika výzkumů bylo zjištěno, že kmín ovlivňuje i hubnutí. Tím, že podporuje trávení a metabolismus, dokáže být kmín užitečným pomocníkem právě v boji proti nadváze. Je prokázáno, že lidé, kteří konzumují s každým pokrmem kmín, rychleji spalují, a tuk se jim tolik neukládá. Pro podporu redukce je možné popíjet také kmínový odvar. Připravíte ho jednoduše tak, že horkou vodou zalijete lžíci kmínu. Necháte 15 minut louhovat a poté pijete.
Fotografie: Pixabay