Křen k české kuchyni rozhodně patří, i když je pravdou, že v posledních letech trochu ztrácí na popularitě. Má velmi specifickou chuť, která nemusí sedět každému, ale jsou lidé, kteří křenovou omáčku považují za své nejoblíbenější jídlo. Křen se ale výborně hodí i k pečenému masu, k párku, ke klobásám a celé řadě pokrmů. Kořen křenu je také velmi zdravý a prospěšný pro naši imunitu.
Jenže je škoda, že v naší kultuře považujeme za užitečný pouze kořen rostliny a listy bez užitku vyhazujeme. Ve skutečnosti nám právě ony mohou udělat velmi dobrou službu. Obsahují totiž celou řadu prospěšných látek, se kterými se pro naše tělo dá hodně udělat. Najdete v nich například vitamíny skupiny B, nechybí ani vitamín E, nebo známý vitamín C. Nelze opomenout ani vápník, hořčík, síru nebo selen. Jak se ale listy dají konkrétně využít a jakým způsobem je můžeme konzumovat?
Odstraňují z těla solné nánosy
Léčivé vlastnosti listů křenu dokážou tělo ochránit před nánosy soli v těle. Je totiž pravdou, že většina z nás dennodenně konzumuje nadbytek soli. Sůl je ve všech sýrech, uzeninách, pomazánkách a hotových jídlech. Jenže právě sůl se může v našem těle usazovat a z dlouhodobého hlediska nám způsobovat potíže. Právě křenové listy ji dokážou vytáhnout ven skrze póry kůže.
Jak postupovat? Před spaním si vezměte 2 velké listy křenu, vložte je do vroucí vody, nechte lehce zchladnout a poté je položte na záda a oviňte látkou. Je pravděpodobné, že budete cítit mírné pálení, což je ale v pořádku. Takto běžte spát a do rána vypotíte velké množství přebytečné soli, kterou vaše tělo nevyužije.
Proti bolestem
Z křenových listů lze také vytvořit účinnou tinkturu, která vám může pomoci ulevit od lokální bolesti. Tinkturu vyrobíte velmi jednoduše, jelikož stačí vložit syrové listy do mixéru, kde je necháte rozdrtit na kaši. K tomu přidejte dostatečné množství vody, aby vznikla tekutá konzistence. Jako konzervant následně použijte trochu ethanolu. Vše promíchejte, nalijte do sklenice a uchovávejte v chladu a temnu.
Na bolestivá místa můžete dvakrát denně nanášet. Nesmývejte, nechte zcela zaschnout a ovažte obinadlem, abyste si nezašpinili oblečení. Podobně lze připravit místo tinktury i mast, která je zase vhodnější na větší bolestivá místa jako jsou například klouby. Připravíte ji tak, že do rozmixovaných listů přidáte trochu vazelíny a opět řádně promícháte až do dosažení ideální konzistence.
Kde listy sbírat?
Pokud máte to štěstí a můžete si vypěstovat na zahrádce vlastní křen, pak to rozhodně udělejte. Nic není lepší než pěkně podomácku vypěstovaný křen, který je silný a plný užitečných látek. Pokud ale nemáte na pěstování čas ani prostor, pak se zkuste poptat přímo v zelinářství. Listy křenu často vyhazují a rádi vám je zadarmo dají, pokud o ně požádáte.
Fotografie: Freepik, Thinkstock