Ženy, které denně vypijí cca jeden a půl litru vody, mají téměř o 50% menší pravděpodobnost infekce močového měchýře, zejména v premenopauzálních stadiích, zjistila nová studie. Podle vědců z University of Texas v USA více vypitých tekutin pomáhá snižovat bakterie a omezovat schopnost bakterií se zdržovat a množit v močovém měchýři.
Tato studie je velkým přínosem, protože jakmile si ženy uvědomí nutnost dodržování každodenního příjmu tekutin (zejména čisté vody) sníží se i počet návštěv urologie.
Ve studii, publikované v časopise JAMA Internal Medicine, se tým zaměřil na 140 žen s recidivující infekcí močových cest (UTI), které obvykle vypily méně než 1,5 litru tekutin (asi šest sklenic) denně. Testování žen probíhalo po dobu 12 měsíců, kdy polovina žen vypila minimálně 6 a více sklenic vody za den, druhá polovina žen pila vody méně. Studie odhalila, že 93% žen, které pily větší množství vody snížilo záněty močových cest či močového měchýře na minimum – jeden až dva za rok, druhá polovina žen (s nižším pitným režimem) onemocněla až 4x za rok.
Zvýšený pitný režim by také mohl pomoci snížit používání antibiotik, protože takové infekce jsou obvykle léčeny antibiotiky. Mezi hlavní příznaky tohoto onemocnění patří obtížné, bolestivé močení, řezání, pálení a nutkavý pocit často močit, případně i citlivost v dolní části břicha a stopy krve v moči.
Jak předejít častým infekcím močového měchýře
-
Zvyšte pitný režim
-
Zvyšte příjem vlákniny
-
Omezte ve stravě cukry
Než se vydáte k lékaři
Než se vydáte k lékaři, můžete zkusit domácí léčbu:
-
Lžička jedlé sody + sklenice vody (soda snižuje kyselost moči, tím i tlumí nepříjemné příznaky, jako je pálení)
-
Brusinky – obsahují látky, které působí jako prevence zánětu ledvin a onemocnění močového měchýře a močových cest, ale mají také schopnost zamezit množení bakterií
-
Křen – antibakteriální účinky
-
Lichořeřišnice – čistí urogenitální oblasti od veškerých choroboplodných zárodků
Fotografie: Pixabay