První příznaky zdravotních komplikací pomůže odhalit obličej

Obličej je jedna z částí těla, které si na druhých lidech všímáme nejvíce. I to je důvodem, proč mu zejména ženy věnují zvýšenou péči a ke zvýraznění obličeje používají nejrůznější kosmetické prostředky. Obličej nám ale zároveň dokáže prozradit mnoho informací také o nás samých a často nám svým stavem napoví, že se v našem těle odehrává něco špatného.

Tmavé kruhy pod očima

Nejčastěji jsou tmavé kruhy pod očima známkou únavy a vyčerpání organismu. Pokud ale dostatečně spíte, relaxujete a problém tmavých kruhů pod očima stále přetrvává, může se jednat o erytém, který je příznakem dermatomyositidy, autoimunitního onemocnění kůže a svalů. Toto onemocnění se ve své první fázi projevuje často právě tmavými stíny kolem očí.

Červený nos

Na nose se nachází velké množství cév, jejichž  rozšíření často vede ke změně zabarvení, zčervenání nosu. Často k tomu dochází díky změnám teplot, alergiím či emočnímu stresu. Pokud je váš nos červený stále, měli byste věnovat pozornost stavu vašich cév obecně a navštívit lékaře.

Červené tváře

Červené tváře jsou sice obecně považovány za jakýsi symbol zdraví, ale nemusí tomu tak být vždycky. Naopak. Pokud jsou vaše tváře neustále červené a navíc máte pocit, že vás pálí, může se jednat o tak zvaný lupus neboli autoimunitní onemocnění, které souvisí s narušeným imunitním systémem. Vaše tělo kvůli tomuto onemocnění začíná napadat své vlastní buňky, a tato autoimunitní reakce se poté projevuje zánětem některých orgánů, zejména právě kůže, ale také kloubů.

Popraskané rty

Jedním z velmi častých problémů, který souvisí s našimi rty, jsou praskliny v koutcích úst. Ty jsou často důsledkem nedostatku některých vitamínů a minerálů, především zinku, železa a vitamínů B3 a B6. Pomocí je kromě aplikace speciálních mastí a balzámů také vhodná strava, například losos, vejce či listová zelenina. Pokud ale nedojde ani po několika týdnech ke zlepšení, je vhodné navštívit lékaře, popraskané rty totiž mohou být i jedním z projevů cukrovky.

Opary

Nejčastější příčinou vzniku oparů je oslabená imunita, zejména v kombinaci se stresem. Opary se ale mohou objevit i v důsledku nachlazení, zvýšené teploty či menstruace. V boji s opary, které mají tendenci se neustále vracet, se doporučují doplňky stravy, které zlepšují obranyschopnost organismu a obsahují velké množství vitamínů skupiny B.

Řídké obočí

Prvotní funkcí obočí je zejména ochrana očí. Pokud se stane, že vám najednou vaše obočí začne z ničeho nic výrazně řídnout a zároveň jsou jeho chloupky tenčí a slabší, může to být jeden z příznaků onemocnění štítné žlázy, konkrétně hypotyreózy, kdy vaše štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů.

Nadměrné ochlupení

Jestliže se vám na obličeji najednou objeví větší množstvím ochlupení, často rovněž v kombinaci s akné, jde s největší pravděpodobností o hormonální poruchu organismu, která je často spojena s tak zvaným syndromem polycystických vaječníků.

Fotografie: Depositphotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]