Nejmocnější přírodní prostředky na zdravotní problémy. Máte je možná rovnou pod nosem

Ginkgo, kurkuma, ale i lněné semínko nebo třeba pupalka. To vše jsou pomocníci na řadu problémů. Příroda je mocná a určitě není chyba spoléhat se na ni, pokud máme nějaké zdravotní problémy a nedaří se nám s nimi zatočit. Někdy jsou bylinky daleko účinnější pomocníci než kdejaký preparát z lékárny. I k bylinkám je však potřeba přistupovat obezřetně a nebrat jejich účinky na lehkou váhu.

Žijeme v době, kdy se dezinformace šíří velmi rychle a je těžké zorientovat se v tom, kde je vlastně pravda. A někdy to ani nemusí být záměr. Bylinky totiž nefungují na každého stejně. A zatímco jeden může mít pocit, že nějaká bylinka funguje naprosto zázračně, na vás nemá v podstatě žádný účinek. Jak to tedy je s nejznámějšími bylinkami a jaké účinky od nich skutečně můžeme očekávat?

Ginkgo

Listy tohoto starodávného stromu patří k nejstarším léčivým bylinkám. Vyrábí se z nich kapsle, tabletky, sirupy – a prodávají se za nemalé peníze. Především se v souvislosti s ginkgem mluví o zdraví mozku a kognitivních schopnostech. Slibuje, že podpoří vaši paměť a pomůže vám lépe se učit.

U starších lidí navíc může sloužit jako skvělá prevence Alzheimerovy choroby. Pro její účinky existuje řada vědeckých důkazů, ale jak již bylo řečeno, ne na každého funguje stejně. Je však také dobře známé, že ginkgo je poměrně náročné pro játra, takže při dlouhodobém užívání může dokonce zvyšovat riziko rakoviny jater.

Kurkuma

Její nádherná oranžová barva nás láká ještě dřív, než zjistíme, jakými zdravotními účinky se může pochlubit. Má protizánětlivé vlastnosti a často se užívá u lidí, kteří trpí artritidou. Dokáže totiž zpomalovat postup nemoci a mírní nepříjemné bolesti.

Účinky kurkumy nejsou již tak dobře vědecky popsané. Někteří odborníci navíc varují, že může být potenciální nebezpečná pro zdraví žaludku a je třeba také zvážit to, že se v těle jen velmi špatně vstřebává. Případné účinky jsou tedy diskutabilní.

Olej z pupalky dvouleté

Pokud vás trápí příznaky PMS, nebo trpíte ekzémem či jinými kožními problémy, pak pro vás může být právě tento olej záchranou. Studie prokazují, že má protizánětlivé účinky a příznivě působí na stav pleti.

Rozhodně se tedy nebojte na něj vsadit, pokud jste žena a trápí vás potíže spojené s hormonální nerovnováhou. Vždy se ale o jeho užití poraďte s lékařem, jelikož může nepříznivě interagovat s některými běžnými léky.

Lněné semínko

Pokud hledáte doplněk stravy, který je stoprocentně bezpečný, pak sáhněte právě po lněném semínku. Je jen velice malá pravděpodobnost, že by vašemu tělu nevyhovovalo. Je oceňováno zejména pro vysoký obsah antioxidantů a protizánětlivé vlastnosti.

Studií, které potvrzují jeho účinnost není mnoho, ale většina uživatelů zažívá alespoň zlepšení trávení a celkově méně potíží s vyprazdňováním a zpracováním potravy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]