Někdo s oblibou konzumuje pouze celozrnné pečivo a tomu „obyčejnému“ se vyhýbá. Druhý zase raději obyčejné pečivo, protože mu prostě víc chutná, oproti celozrnné variantně, i když ví, že celozrnné je z nutričního pohledu výživnější. Ono jako úplně vše, má i konzumace celozrnného pečiva své pro i proti. Společně se dnes na toto téma zaměříme.
Celozrnné pečivo se obecně stalo takovou mantrou zdravého stravování. Dodává tělu více vitaminu, minerálů, vlákniny – a tak se není čemu divit, že řada lidí automaticky dává přednost právě těmto výrobkům.
Proč zrovna celozrnné pečivo?
Celozrnné výrobky obsahují mouku z celých zrn. Tudíž taková mouka obsahuje více vitaminu, minerálů, vlákniny, bílkovin, esenciálních mastných kyselin, než bílé pečivo. Veškeré zmiňované bonusy se nacházejí ve slupce zrna, které se u bílé mouky odstraňuje. Z tohoto pohledu je tedy celozrnná mouka (pečivo z ní vyrobené) výživnější.
To však není jediný bonus tohoto pečiva. Výhodou je i to, že dokáže zasytit na delší dobu, souvisí to s GI (glykemický index). Celozrnné pečivo díky obsahu vlákniny způsobí pocit sytosti a navíc dochází k mnohem menším výkyvům hladiny glukózy v krvi. Stačí vám tedy sníst poloviční množství, oproti běžného pečiva z bílé mouky.
Ovšem ne každé pečivo hnědé barvy je celozrnné. Za celozrnné pečivo lze považovat pouze takové, které obsahuje 80% celozrnné mouky.
Komu celozrnné pečivo nemusí svědčit?
Pro zdravého člověka je celozrnné pečivo skutečně mnohem lepší volbou. Ovšem existují lidé, kteří by kvůli svému onemocnění měli více šetřit trávicí trakt. Jsou to lidé s onemocněním ledvin, jater, žlučníku, žaludku, nemocemi střev. Ale i lidé s infekčním onemocněním či lidé s vážným onemocněním srdce. Může totiž u nich docházet k nadýmání. Platí to i pro těhotné ženy a malé děti, jelikož trávicí systém u dětí ještě není připraven na zpracování většího množství vlákniny.
Horší stravitelnost způsobují otrubnaté části, které obsahují celulózu a jiné polysacharidy, které trávicí systém neumí zpracovat a vyloučí je tedy z těla ven. Jejich trávení je pro trávicí systém velká námaha, což může být u některých pacientů na škodu. Celulóza – rostlinná vláknina, je nestravitelná a dráždí střevo k většímu pohybu. Zvláště při onemocněních, jako je Crohnova choroba či Ulcerózní kolitida, je nutné střevo šetřit a jen minimálně mechanicky dráždit a namáhat. U takových onemocnění je nutné snížit obsah nestravitelných látek v potravě.
Někoho může překvapit, že se pacientům s chronickým zánětem slinivky nebo při problémech se žlučníkem doporučuje jíst starší bílé pečivo, protože bílé pečivo má většinou velmi špatnou pověst. Ale je to proto, že bílé pečivo neobsahuje slupky zrn a je vyrobeno pouze z jejich vnitřních částí, tudíž je snadněji stravitelné.
Na závěr
Pokud vám více chutná bílé pečivo, není důvod se jej zříkat. Energetická hodnota pečiva je srovnatelná. Ať už jde o vícezrnné, celozrnné či pečivo z bílé mouky. Jak už jsme zmínili, celozrnné varianty mají více živin, lepší sytivost, ale vše je jen o rozumné porci a absenci živin i vlákniny je možné dohnat jinými zdravými potravinami. Není potřeba odepírat si krajíc bílého chleba, dáváte-li mu přednost před celozrnným.
Fotografie: Pixabay