Přestože spánek přichází k nám všem, nemusí se jednat o dobrý spánek. Ten může být ohrožen stresem, pokud nás něco nás trápí. Dobrý spánek často závisí na tom, jak jsme na něj připraveni a jak vyčerpaní uléháme. Nejdůležitější ze všeho je ale pozice, ve které spíme. Pokud usneme v nějaké nepřirozené pozici, pravděpodobně se probudíme s bolestí některé části těla.
Význam kvalitního spánku
Abychom své tělo a mysl připravili na další den, je podstatné spát alespoň 6 – 8 hodin. Spánek příznivě působí na obnovu cév a vitalitu srdce, takže může být lékem proti vysokému krevnímu tlaku. Klidný spánek mimo jiné pomáhá budovat zdravější imunitní systém. Člověk s normálním spánkovým cyklem je pozorný a je schopen se lépe rozhodovat, není tedy divu, že takové lidé bývají velmi kreativní.
Přinášíme vám nejčastější spánkové polohy i s jejich klady a zápory:
Spaní na břiše
Přestože je příjemné padnout do postele s tváří přitisknutou do měkkého polštáře, nevýhody dalece předčí výhody. Přestože spaní na břiše snižuje míru chrápání, napínání šíjových svalů a zatahování břicha ztěžuje probuzení. Dlouhodobě může vést k deformaci zad a páteře.
Spaní na boku
Tuto polohu upřednostňuje většina lidí. Přestože při spánku na pravém boku se vaše páteř uvolní téměř v dokonale přirozené křivce, spaní na levém boku je pro vaše zdraví prospěšnější. Ptáte se proč?
- Zabraňuje žaludečnímu refluxu a pomáhá s procesem trávením
- Podporuje proudění lymfy a odtok nežádoucích látek z těla
- Usnadňuje průtok krve do srdce i z něj a vitalizuje krevní oběh
- V těhotenství pomáhá zmírnit tlak na záda a zvýšit průtok krve do dělohy, ledvin a k dítěti
Spaní s pokrčenýma nohama
Vaše nohy se mohou během spánku pohybovat nahoru a dolů. Není tedy neobvyklé probudit se s nohama přitaženýma blízko k hrudníku. Tato poloha pomáhá lidem s bolestí zad, protože snižuje tlak v pánevní oblasti. Dlouhodobé spaní v této poloze je ale nepřirozené a mohlo by poškodit pánev.
Fotografie: Pixabay