Téměř polovina dospělé lidské populace trpí nejméně jednou ročně problémem, kterým je bolest hlavy, ať už jde o migrénu, clusterové bolesti hlavy a bolesti hlavy, které vznikají v důsledku napětí, problémů se zrakem nebo dutin. Bolesti způsobené napětím jsou nejčastější a postihují asi 1,6 miliardy lidí. Nepříjemná bolest vás může zaskočit kdekoli, proto jsme pro vás připravili 10 technik, které vám mohou pomoci co nejrychleji se jí zbavit.
1. Horká sprcha
Teplá až horká sprcha pomáhá uvolnit napjaté svaly a může také zmírnit bolesti hlavy. Pokud na sprchu nemáte čas, může vám pomoci i teplý obklad.
2. Éterické oleje
Od bolesti vám může ulevit vůně některých éterických olejů, zejména levandule. Olej jemně vmasírujte na čelo a skráně, lehněte si do tiché, temné místnosti a relaxujte. Při léčbě bolesti hlavy je velmi prospěšný také olej z máty peprné.
Prospěšné oleje při bolestech hlavy:
- Levandulový
- Máta peprná
- Majoránka
3. Pitný režim
Jednou z nejčastějších příčin bolesti hlavy bývá dehydratace. Chcete-li tyto bolesti hlavy udržet na uzdě, snažte se dodržovat pravidelný pitný režim. Mějte však na paměti, že nadměrná hydratace může vést k hyponatrémii, což je stav, při kterém se sodík přítomný v krvi příliš zředí. To může také vést k bolestem hlavy, nevolnosti a nadýmání – příznakům, které si lze snadno splést s dehydratací.
4. Zázvor
Zázvor je k léčbě bolestí hlavy a migrén používán již po staletí. Nedávná studie pak jeho blahodárné účinky jen potvrdila. V případě náhlé bolesti hlavy můžete pít zázvorovou šťávu připravenou smícháním půl lžičky mletého zázvoru ve vodě.
5. Akupresura bodu “Hegu”
Najděte měkkou tkáň mezi palcem a ukazováčkem na levé ruce. Tam, kde se kosti obou prstů potkávají, leží akupresurní bod Hegu, který pomáhá uvolňovat napětí v hlavě a krku, které je často spojeno s bolestmi hlavy. Svírejte tuto oblast pevně, ale nebolestivě, po dobu alespoň 10 sekund. Poté uvolněte sevření a masírujte tuto oblast krouživými pohyby palcem druhé ruky. Postup opakujte krouživými pohyby na druhou stranu.
6. Akupresura bodu “San Yin Jiao”
San Yin Jiao, někdy též označovaný zkratkou SP6, je akupresurní bod používaný v tradiční čínské medicíně. Bod se nachází 4 prsty nad nejvyšším bodem v kotníku, ve žlabu za kostí na vnitřní straně obou nohou. Najděte bod a masírujte jej palcem za působení silného tlaku po dobu asi 4 – 5 sekund. Stisknutí tohoto bodu uvolní stres a má uklidňující účinek na mysl.
7. Akupresura bodů “Tian Zhu”
Bolest hlavy může způsobit napětí v krční páteři. Body Tian Zhu leží ve střední části záhlaví ve výši spodních okrajů uší, kde začíná krční páteř. Zatlačte ukazováčky obou rukou na tyto body po dobu 10 sekund. Poté uvolněte a opakujte.
8. Akupresura bodů “Zan Zhu”
Tyto body jsou umístěny na stranách nosu v místě, kde se nosní můstek setkává s hřebenem obočí. Vyvíjení tlaku na tyto body je účinné při úlevě od bolesti hlavy způsobené únavou očí a dutin. Pro úlevu vyvíjejte silný tlak na obě strany současně po dobu asi 10 sekund. Uvolněte tlak a opakujte. Úleva se dostaví okamžitě.
9. Akupresura bodů “Jianjing”
Body, které jsou též nazývány “ramenní studna” jsou umístěny mezi krkem a rameny. Pro úlevu od bolesti hlavy masírujte tato místa krouživým pohybem po dobu asi 1 minuty. Uvolníte tak ztuhlost v krku a ramenech a tím i veškeré bolesti hlavy, které z nich vyplývají.
10. Akupresura bodů “Tongziliao”
Bod je umístěn ve vnějším koutku každého oka. Třete tyto body jemně pomocí ukazováčků a prostředníčků na obou stranách očí současně, až ucítíte úlevu. Tato masáž pomáhá zmírňovat bolesti spojené s migrénou a stoprocentně pomůže i vám.
Fotografie: Depositphotos, Pixabay