Pokud je zde nějaké tělesné cvičení, které dokáže naprosto zklidnit i vaši mysl, pak je to jednoznačně jóga. A přitom máte jistotu, že kromě klidu, který přináší, se skutečně posiluje i vaše tělo. Vyzkoušejte tyto pozice, pokud hledáte klid a pohodu a potřebujete zrelaxovat nejen své tělo, ale i mysl.
Orel
Tato pozice je vlastně jen postavením rukou. Můžete ji tedy snadno praktikovat kdykoli, kdy se potřebujete na chvíli usebrat a uklidnit. Můžete si u ní sednout do tureckého sedu, ale můžete sedět i na židli nebo zůstat stát.
Důležité je správně dýchat a soustředit se na zklidnění mysli. Dlaně směřují nahoru a pravou ruku překřížíte přes levou, aby se o sebe dotýkala zápěstí. Palce nyní propleťte a zbytek prstů nechte v příjemném natažení. Vydržte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.
Leh na zádech pro pevný střed těla
Poloha na zádech pomáhá uvolňovat napětí a zmírňuje stres, který se ve vás hromadí. V této poloze navíc aktivujete střed těla, který je nesmírně důležitý pro zdravé držení těla.
Natáhněte se pohodlně na podložku a pravou nohu pokrčte v koleni a zvedněte ji do vzduchu tak, aby v koleni i kyčli byl devadesátistupňový úhel. V této pozici vydržte několik sekund a poté vystřídejte nohy.
Kočičí ocas
Díky protažení páteře se vám podaří uvolnit napětí a protáhnout svaly, které se jinak nemají šanci uvolnit. To přispěje k celkové relaxaci těla a pomáhá to také od bolestí hlavy. Opět se položte na záda. Pravou nohu ohněte v koleni a přetočte ji k levé straně hrudníku.
Zároveň pokrčte levou nohu v koleni a snažte se k patě levé nohy dosáhnout svou levou rukou. V této poloze můžete vydržet klidně i pět minut a poté ji zopakujte i na druhou stranu.
Protažení hrudníku
Díky této pozici dojde k otevření a protažení hrudníku a oblasti ramen. To je velmi důležité pro uvolnění a relaxaci. Začněte v pozici na všech čtyřech. Ruce natáhněte směrem kupředu, aby se váš hrudník pomalu přesouval co nejníže k podložce. Hýždě ale stále zůstávají nahoře a směřují do stropu. V této pozici zhluboka dýchejte a otevírejte hrudník.
Zadní strana stehen
Stůjte vzpřímeně a nejprve dýchejte do hrudníku a poté i do břicha. Pomalu, obratel po obratli, se ohýbejte směrem dolů. Dlaněmi se dotkněte podložky. Pokud chcete mít ještě větší protažení, složte si ruce na hrudi, a tak ještě více zatížíte trup, který nyní směřuje dolů.
Dýchejte zhluboka a vydržte jen do té doby, dokud vám to bude příjemné. Pozor si dejte zejména na příliš velký tlak v hlavě způsobený přísunem krve. Protahujete zadní stranu stehen i podkolení vazy.
Šťastné dítě
Cvičení zakončete pozicí šťastného dítěte. Lehněte si na záda a nohy pokrčte v kolenou a přitáhněte je k hrudníku. Oběma rukama se chytněte za paty nebo kotníky a pracujte s pozicí nohou. Protahujte je do strany i směrem do stropu až tak, jak je vám protažení příjemné a uvolňující.
Fotografie: Dritare, Pixabay