Libeček se v kuchyních nepoužívá tak často, jako jiné bylinky a koření, což je škoda. Listy libečku slouží jako výrazné koření polévek, ale použít lze i jeho kořen. Celkově má libeček spoustu příznivých vlastností, které prospívají našemu zdraví a pomáhá dokonce i při řešení zdravotních problémů. Co vše dokáže libeček?
-
Zlepšuje trávení – stimuluje produkci trávicích šťáv
-
Pomáhá s nechutenstvím
-
Řeší nedostatečnost žaludku a žlučníku
-
Pomáhá proti plynatosti
-
Detoxikuje organismus – odvádí z těla škodlivé látky
Pokud se budeme bavit také o zdravotních výhodách kořene libečku, ten je prospěšný i při potížích s prostatou, revma, artróze.
Čaj z libečku zahrnuje čistící a močopudné účinky. Zbavuje organismus toxických látek, čistí krev a skvělý je pro osoby trpící artrózou, dnou, revma. Na přípravu čaje je možné použít celou rostlinku, nejvýraznější účinek má bezpochyby právě kořen.
Kořen lze použít čerstvý nebo sušený a nejen na přípravu čaje, hodí se třeba i do polévky. Výraznější chuti docílíte přidáním čerstvého libečku. Dřív se libeček používal také k přípravě bylinných likérů. Lístky můžete použít do salátů, posypat jimi chléb s máslem nebo přidat jako přílohu společně se zeleninou.
Přínosy libečku pro zdraví
-
Podporuje správnou funkci plic
-
Je prevencí ledvinových kamenů
-
Zlepšuje vzhled pokožky
-
Bojuje proti virům a bakteriím
-
Zklidňuje alergie
-
Podporuje hojení ran – prospívá pokožce
-
Zlepšuje zdraví trávicího traktu
-
Podporuje zdravé klouby
-
Bojuje proti zánětům v těle
-
Zklidňující prostředek při PMS
-
Podporuje imunitu
-
Obsahuje vitamíny B a C
Libeček je skvělý k dochucení řady jídel. Nejenže přidá chuť, ale také zvýší výživovou hodnotu pokrmů. Často je používán jako náhrada celeru, ale protože je velmi silný, doporučuje se přidávat ho v menším množství, oproti celeru – cca polovinu.
Úvodní Fotografie: Pixabay