Krvácení dásní se nejčastěji objeví během čištění zubů. Pokud se to stává opravdu jen výjimečně, může být na vině nevhodný kartáček, nebo příliš intenzivní čištění. Je-li ale krvácení časté, jde o varovný signál, že naše zuby nejsou zrovna v ideální kondici.
Co je na vině? Většina lidí si krvácení dásní spojí zánětem dásní. Ten vzniká při špatné hygieně a pokud není léčen, může přerůst až v chronickou variantu, která vážně ohrožuje váš chrup. Vzniká tak parodontóza, při které může dojít až vypadávání zubů. Krvácení se může objevit i v důsledku nedostatku některých vitamínů. Ujistěte se, že vám nechybí vitamíny C, K a železo.
Jak krvácení zabránit? Tyto tipy vám pomohou řešit akutní krvácení, ale v každém případě byste se co nejdříve měli objednat k vašemu zubaři, který určí příčinu a doporučí vám vhodnou léčbu.
Použijte gázu
Při akutním krvácení je dobré mít po ruce kousek gázy, kterou přiložíte na krvácející místa. Na gázu vyvíjejte jemný tlak, aby se krvácení co nejrychleji zastavilo. Rány v ústech se většinou velmi rychle hojí, jelikož sliny působí dezinfekčně a podporují regeneraci. Nemusíte se tedy bát, že by se vám krvácení nepodařilo brzy zastavit.
Ledové a horké obklady
Na zuby se často používá ledový obklad. Ten však slouží pouze pro případy, kdy je místo opuchlé. Chlad dokáže otok zmírnit a také přirozeně stahuje cévy, takže krvácení rychleji ustává. Pokud vás ale trápí bolest, pomůže více teplý obklad. Přikládejte jej na bolavé místo a nechte působit, dokud bolest pomalu neustoupí. Obklady můžete střídat, ale měli byste mezi nimi nechat zubům čas, aby se dostaly opět na běžnou tělesnou teplotu. Teplotní šoky by mohly citlivým zubům způsobit nepříjemnosti.
Výplach ze slané vody
Rozmíchejte lžičku soli ve vlažné vodě. Hlt slané vody si dejte do úst, ale rozhodně nepolykejte. Pomocí tohoto roztoku si ústa vyplachujte, zaměřte se hlavně na místa, kde vás něco bolí, nebo kde dásně krvácí. Sůl je skvělý dezinfekční prostředek a pomáhá stahovat dásně, takže krvácení rychle ustává. Kromě toho slaný roztok také snižuje otok a zánět a pomáhá tělu rychleji regenerovat.
Křupavá zelenina
Ta vám sice nepomůže přímo zastavit krvácení, ale usnadní vám čištění zubů mezi jídly. A čisté zuby vám mohou významně snížit riziko vzniku zánětu dásní. Nikdo totiž nemá čas si po každém jídle vyčistit zuby, ale pokud si po něm zakousnete křupavou mrkev nebo třeba kedlubnu, pomůžete tím odstranit drobné částečky jídla mezi zuby, které by mohly způsobit problémy.
Čajový sáček
Na zklidnění dásní lze použít také vychladlé sáčky od čaje. Ideální je například čaj heřmánkový, který zklidňuje a regeneruje, ale pomůže i třeba meduňka. Jednoduše si připravte šálek čaje, sáček nechte vychladnout a poté jej jemně přikládejte na postižená místa.
Fotografie: Freepik, Pixabay