Akné nám vždy říká, že s naším tělem něco není v pořádku. Pupínky jsou normální v pubertě, kdy naše tělo prožívá silné hormonální výkyvy, ale jakmile překročíme dvacítku, měly by pupínky začít ustupovat. Objevují-li se hojně i v pozdějším věku, je třeba začít pátrat po příčině. Ta může být různá, ale umístění akné nám může hodně napovědět. Není totiž vůbec jedno, kde se pupínky vyskytují. Právě to, zda je máme na čele, na bradě, nebo třeba na zádech nám může hodně prozradit o našem zdraví.
Akné na čele
Pokud se vám pupínky nejvíce objevují v oblasti čela, pak je na vině stres a vaše trávicí soustava. Často se akné v těchto místech objevuje v době, kdy nám schází duševní rovnováha a kdy jsme vystaveni tlaku a stresu. V takovém případě totiž naše tělo uvolňuje adrenalin, který může způsobit zvýšenou tvorbu kožního mazu právě v této oblasti.
Někdy je na vině i špatné trávení, které nezvládá z těla odvádět toxické látky. Pomoc je tedy jasná – soustřeďte se na zdravou a vyváženou stravu, hodně odpočívejte, naučte se relaxovat při sportu a dejte si prostor načerpat energii.
Akné na tvářích
Pupínky vyskytující se na tvářích by vaši pozornost měly nasměrovat k dýchacímu systému. Většinou jsou typické pro ty, kteří tráví celé dny v zakouřeném prostředí nebo žijí ve městech, kde je velké znečištění. Tváře jsou náchylné také k tomu, že se jich často dotýkáme rukama, a tím zbytečně zvyšujeme pravděpodobnost výskytu pupínků.
Akné na nose
Většinou indikuje potíže s oběhovým systémem nebo jaterní problémy. Srdci mohou chybět vitamíny B a bílkoviny, ale také nedostatek pohybu nebo nevhodná strava složená z nezdravých tuků. Srdci nepomáhá ani stres a výkyvy životním tempu. Játrům zase mohou škodit uzené či grilované pokrmy, nebo i nadbytečné množství mléčných výrobků. Akné na nose ale bývá méně časté a spíše se na tomto místě objevují jen běžné černé tečky.
Akné na bradě, krku a čelisti
V tomto případě je odpověď poměrně jasná – na vině jsou hormony. Ty kolísají zejména u žen v rámci menstruačního cyklu. V určitých dnech cyklu produkuje pleť vyšší množství mazu, což vede k ucpávání pórů a vyššímu výskytu pupínků. Zaměřte se na péči o pleť zejména ve dny, kdy vypozorujete, že se pleť pravidelně zhoršuje. V případě, že se potíže nelepší, je vhodné navštívit lékaře a nechat si udělat hormonální rozbor krve, který stanoví, zda určité hodnoty nejsou příliš vysoké či nízké.
Akné na zádech, rukou nebo stehnech
Pokud nejste v pubertě, většinou pupínky na těchto místech značí používání nevhodného oblečení, resp. špatnou hygienu. Vzhledem k tomu, že akné způsobují bakterie, jimž se daří ve vlhku, neprodyšné oblečení nebo spodní prádlo z nevhodného materiálu pro ně může být ideální místem pro život. Snažte se tedy vybírat oblečení z tkanin, které dobře odvádí vlhkost.
Fotografie: Pixabay