Pláč je běžnou lidskou reakcí na silné emoční vypětí. Může být vyvolán nejen stavy negativními, ale i ryze pozitivními. I když se možná mnozí z nás za své slzy stydí a nedovedou si přestavit, že by například někdy byli viděni plakat na veřejnosti, vědci zjistili, že pláč je pro naše tělo vlastně prospěšný a v žádném případě bychom jej neměli zbytečně zadržovat.
Detoxikace těla
Vědci rozlišují různé typy slz. Mezi ty nejběžnější patří tekutina, která naše oko zvlhčuje soustavně. Dalším typem slz jsou slzy reflexní, které naše oko vyplavuje, pokud se nám do něj dostane prach, smítko nebo nějaký cizí předmět. Posledním typem jsou slzy emoční, které se dostavují ve chvílích vysokého emočního vypětí.
Podle odborníků obsahují právě tyto slzy stresové hormony, které touto cestou naše tělo vyplavuje ven. I proto většina lidí zažívá po pláči uvolnění a cítí se výrazně lépe. Naše tělo se po pláči zbaví toxických látek, a proto je vhodné pláč zbytečně nezadržovat.
Utužuje vztahy
Pokud se nestydíte plakat před někým z vašich blízkých, má to prý potenciál utužovat vaše vztahy. A nejde jen o vztahy přátelské nebo rodinné, ale i partnerské. Vědci analyzovali projevy pláče v různých emočních situacích i sociálních podmínkách a ukázalo se, že tímto způsobem si lidé posilňují vztahy a lépe si dokážou projevovat soucit a podporu.
Pomáhá k uklidnění
Pláč nám pomáhá aktivovat nervová zakončení, která mají za úkol tělo zklidňovat, pomáhat lepšímu trávení a vydatnému spánku. Tento systém nám pomáhá cítit se lépe i v napjatých situacích a umožňuje našemu tělu najít opět rovnováhu a podívat se na věci rozumně a konstruktivně.
Otupuje bolest
Není náhodou, že se pláč dostaví i v situacích, kdy zažíváme silnou bolest – ať už fyzickou nebo psychickou. Pláč totiž vyplavuje endorfiny a další hormony, které mají na vnímaní bolesti výrazný vliv. Díky nim se bolest otupí a alespoň po nějaký čas není tak výrazná.
Vede ke spokojenějšímu životu
Nejedna vědecká studie poukázala na to, že lidé, kteří se nezdráhají si občas poplakat, jsou celkově šťastnější. Je to tak proto, že tělo si díky pláči vyplaví ven přebytečné chemikálie i toxické látky. Lidé, kteří se nebojí plakat, jsou pravděpodobně také emočně vyrovnanější, jelikož se nebojí dávat najevo své city a netrpí potlačovanými emocemi.
Pomáhá i dětem
Nejčastěji samozřejmě pláčou kojenci a malé děti. Není to ale jen reakce na to, že jsou hladové nebo nespokojené. Pro děti je pláč velmi prospěšný i z jiných důvodů. Pomáhá jim uvolňovat a rozvíjet dýchací cesty, díky čemuž se jim pak výrazně lépe dýchá. Kromě toho pláč přirozeně unavuje a vysiluje a dítěti může pomáhat snadněji usnout. Není třeba se tedy za každou cenu snažit zabránit vašemu dítěti v pláči. V některých chvílích je pro dítě lepší se prostě jen vyplakat.
Fotografie: Freepik