Všeobecně lze říct, že riziko toho, že se objeví infarkt myokardu, je vyšší u mužů. U žen ale výrazněji stoupá v období menopauzy, v důsledku rapidních hormonálních změn. Rizikovými faktory pro vznik infarktu u mladších lidí jsou také kouření, nadváha, nedostatek pohybu, nebo přemíra stresu. Lékaři se domnívají, že mezi těmito faktory dominuje hlavně kouření, které je nejčastější příčinou srdečních komplikací.
Mechanismus vzniku infarktu myokardu
K infarktu dochází v důsledku nedostatečného prokrvení určité části srdce. To vyživují takzvané věnčité tepny. Když se v jisté oblasti zúží, nebo ucpou, dojde k ischemii a následnému odumření srdeční tkáně. Zúžení, nebo ucpání tepen mohou způsobovat krevní sraženiny, v ojedinělých případech je příčinou zánět tepny, nebo embolus.
Jaké jsou příznaky infarktu myokardu?
Co se týká žen konkrétně, mnohdy mají tendence více ignorovat varovné příznaky, oproti mužům. Několik hodin před samotným infarktem je však možné pozorovat tyto varovné příznaky:
- tlak na hrudi
- bolest vyskytující se v oblasti krku, paže a vystřelující do zad a horní části břicha
- pocení, nevolnost, zvracení
- závratě až mdloby
Také je možné, že se u dotyčného objeví: neobvyklá úzkost a stres, nebo slabost a únava. Pokud u sebe, nebo u druhého pozorujete několik těchto typických příznaků, ihned volejte záchrannou službu. Včasná lékařská péče je zásadní, pro budoucí rekonvalescenci. Infarkt může ohrozit člověka na životě. Vždy záleží i na rozsahu postižení. V některých případech jsou následky infarktu bohužel fatální.
Jak se infarkt myokardu léčí?
Cílem léčby je co nejdříve obnovit průchodnost zúžené, nebo ucpané věnčité tepny, aby bylo srdce dostatečně prokrvované a vyživované. Nejčastěji se tento problém řeší na speciálních odděleních, kterým se říká kardiocentra. Zde lékař obvykle provádí nemocnému katetrizaci srdce s následnou angioplastikou. Ošetření probíhá tak, že pacientovi se zavede přes stehenní tepnu katetr a další potřebné instrumenty, které problematickou oblast v srdci ošetří. Díky tomu se průtok krve v neokysličené části srdce postižené infarktem obnoví. Rozsáhlé postižení srdce infarktem myokardu se řeší koronárním bypassem. Do podpůrné léčby je pak zahrnutá i celoživotní medikace.
Rekonvalescence po infarktu myokardu a jak mu předcházet?
Po angioplastice, nebo koronárním bypassu je zapotřebí, aby se nemocný co nejdříve začlenil do normálního života. Vhodné je srdce postupně zatěžovat a zahrnout do denního harmonogramu z počátku mírnou pohybovou aktivitu. Mnozí lékaři doporučují i pobyt v lázních. Infarktu myokardu nejlépe předejdete tak, že budete ve svém jídelníčku preferovat zdravější stravu bohatou na vitamíny, minerály. Dobré také je si každý den alespoň půl hodiny zacvičit. Pakliže jste kuřáci, je s výhodou přestat požívat tabákové výrobky. Velká míra stresu také neprospěje vašemu srdci, proto se jej snažte redukovat.
Fotografie: Freepik