Krevní oběh je jednou z nejdůležitějších funkcí organismu. Tento systém zásobuje tělo kyslíkem a živinami. Pokud dojde k jeho narušení, vaše tělo se může dostat do vážných zdravotních problémů. Naštěstí se dají problémy s krevním oběhem zavčas identifikovat. V dnešním článku se dovíte jak.
Kardiovaskulární systém tvoří ze srdce a cév. Každá z cév má v tomto sofistikovaném systému svou speciální roli. Tepny mají na starosti přenášet okysličenou krev a živiny ze srdce do celého těla. Žíly jsou zodpovědné za odvádění krve, která obsahuje oxid uhličitý do srdce a poté do plic. Tímto způsobem se zbavují „odpadu“ a zregenerovaná krev se vrací zpět do srdce.
Znaky špatného krevního oběhu
Může se stát, že je tento proces narušen. Pokud máte podezření, že váš krevní oběh nepracuje tak, jak by měl, vyzkoušejte, zda se u vás neprojevuje nějaký z následujících symptomů. Poruchy krevního oběhu jsou závažným onemocněním, a proto nic nenechávejte náhodě. Na co si dát pozor?
- ztráta citu či mravenčení v končetinách
- ledové ruce a nohy
- otoky nohou
- bolesti klubů a svalové křeče
Lidé se špatným krevním oběhem mají často pocit těžkých nohou. Tento se většinou zhoršuje během dne. V horku se stává ještě nepříjemnějším. K tomu se často přidává i ztráta citu a mravenčení. Také ledové ruce a nohy mohou ukazovat na to, že je něco v nepořádku.
Tyto symptomy vznikají proto, že končetiny a nervy v nich nejsou prokrvené tak, jak by měly být. Budete mít proto neustále pocit velmi ledových rukou a nohou. K tomu se může přidat bolest či změna barvy kůže v postižených oblastech.
Otoky, bolesti, křeče
Dejte si pozor na otoky nohou. I ty může způsobit porucha krevního oběhu. Nohy otečou proto, že se v jejich tkáni nahromadilo příliš velké množství krve. Nejčastěji nohy otékají v oblasti kotníků a chodidel. Otok běžně poznáte podle toho, že je vám z ničeho nic vaše oblečení či boty příliš těsné. Pokud chcete ověřit, zda jde o otok, přitlačte na postižené místo prst a sledujte, zda po sejmutí prstu na kůži zůstane stopa.
Špatný krevní oběh může zapříčinit také nepříjemné bolesti v oblasti kloubů a svalové křeče. Bolest kloubů je způsobena chladem, který vzniká poruchou v krevním oběhu. Nejčastěji pacienty bolí ramena a klouby v nohách. Pokud navíc tkáň není dostatečně prokrvená a schází ji kyslík, může dojít ke svalovým křečím.
Jak se bránit
Nejlepší je prevence. Vyhněte se rizikovému chování a snížíte tak riziko vzniku tohoto problému. Nenoste příliš upnuté oblečení. Brání totiž správnému proudění krve ve vašem těle. Zapomeňte na o číslo menší džíny. Nechoďte ve vysokých podpatcích. Ačkoliv je to příjemné, nekoupejte se často v příliš horké vodě. A především, nekuřte cigarety a vyhýbejte se pasivnímu kouření.
Fotografie: Freepik