Pásový opar způsobuje herpetický virus nazývající se varicella zoster. Samotné onemocnění probíhá v podobě planých neštovic, což jsou malé puchýřky na určité části těla. Po vyléčení zůstane virus přítomný v nervových buňkách. Ohroženi jsou nemocí hlavně lidé s oslabenou imunitou, ti, co dlouhodobě užívají léky, nebo jedinci nad 50 let věku.
Jak se pásový opar projevuje?
Hlavním příznakem výskytu pásového oparu je zjevný výsev puchýřků na pokožce. K tomu dochází asi tři až pět dní od propuknutí nemoci. V závěrečné fázi onemocnění pak pásový opar mění strukturu a stává se z něj strup. Obzvlášť nepříjemným projevem je i zvýšená bolestivost v místě vyrážky, ke které dochází v průběhu jednoho dne až dvou týdnů. Dále je možné u nemocného sledovat tyto příznaky:
- svědění a brnění v oblasti výsevu puchýřků
- zvýšená tělesná teplota
- časté bolesti hlavy
- potíže se zažívacím ústrojím (nevolnosti, nechutenství, případně zvracení)
- abnormální únava a malátnost
Pakliže virus zasáhne oblast hlavy, může docházet i k poruchám zraku a sluchu. Lokalizace v místě, kde se nachází čelistní nerv zase způsobí až dočasnou ztrátu chuti a obtíže v dutině ústní a v krku.
Jak se pásový opar diagnostikuje a jaké komplikace se mohou vyskytnout?
U nemocného s pásovým oparem se provádí celkové fyzikální vyšetření, také se zjišťuje anamnéza dotyčného, a to jak osobní, tak rodinná. Lékař často odebere stěrem vzorek z oblasti výsevu puchýřků, aby se potvrdila přítomnost herpes viru.
tandardním postupem bývá odběr krve. V případě, že se virus prokáže, je zapotřebí přistoupit i k lumbální punkci. Mezi komplikace, ke kterým může dojít, řadíme například postherpetickou neuralgii, což je silná pálivá bolest trvající i měsíce, či roky. Do závažnějších komplikací pak patří hlavně postižení zraku, kožní potíže, nebo rozvoj meningitidy.
Jak se pásový opar léčí?
Ve fázi výsevu puchýřků je pacient vysoce infekční, proto je zapotřebí zaměřit se především na omezení kontaktu s těhotnými ženami, či malými dětmi. Také se doporučuje dbát na zvýšenou dezinfekci a hygienu rukou, postižené místo se nesmí škrábat a je vhodné jej překrýt sterilním krytím. Lékař nejčastěji nasadí léky typu analgetika, antivirotika, antibakteriální krémy, či léky na celkové zklidnění.
Jak předcházet vzniku pásového oparu?
Rozhodně je s výhodou posilovat celkově imunitní systém. Měli byste doplňovat především vitamíny B, C, D, a to jak z konzumovaných potravin, tak případně pomocí různých tabletových doplňků stravy, které jsou volně prodejné v lékárně. Ze stopových prvků je vhodný i zinek a selen. Velice důležitá je i celkový duševní pohoda a klid. Dlouhodobý stres vaší imunitě nepřidá. Nepřetěžujte se a pravidelně si dopřejte i kvalitní odpočinek.
Fotografie: Freepik, Getty Images