Ghí – Máslo trochu jinak

Není máslo jako máslo. Ghí, přepuštěné máslo, lze využít mnoha způsoby. Lze na něm smažit, restovat, dusit, vařit, lze jej jíst i s kaší či palačinkami. Objevuje se hlavně v indické kuchyni. Co znamená „přepuštěné“? Tím je myšleno, že je zbavena mléčná bílkovina a živočišný tuk, který se v indické medicíně objevoval už před 5000 lety. Ghí je trvanlivé a nazývané „elixírem života“.

Máslo s benefity

Ghí, kromě toho, že je přepuštěné, obsahuje mnoho látek, které jdou vstříc našemu zdraví. Kromě vitamínů jako A, K a E neobsahuje laktózu. Je tedy vhodné pro alergiky. Dopřát si ho mohou i lidé s vysokých cholesterolem. Má svoji specifickou, oblíbenou chuť a proto jej neodmítnou ani vaše děti.

Kdy jej použít?

Ghí můžete, jak již bylo řečeno, využít při restování, vaření atp. Při smažení se nepřepaluje. Lze sehnat obyčejné ghí bez příchuti, to se používá právě v indické kuchyni. Koření se totiž do jídla přidává později postupně. Dnes lze ale sehnat ochucené ghí. To však s původním nemá nic společného, staří indičtí léčitelé jej nedoporučovali. Ochutit přepuštěné máslo se totiž prý musí pouze za přímým účelem léčit určitou chorobu.

Výroba přepuštěného másla

Výroba ghí není nic snadného, přesto jeho výroba není nákladná a je lepší jej vyrobit doma, než jej pořád kupovat. Proces je následující: na mírném ohni se nechá povařit přírodní máslo. Když na povrchu vznikne průsvitná vrstva, odstraníme ji a zbytek dáme do sklenice a je hotovo. Zní to jednoduše, ale potřebuje to trochu cviku.

Obrázek: