Přestože afty primárně nemají výrazně negativní účinek na zdraví organismu, jejich výskyt je obvykle dán buď genetickou predispozicí nebo narušeným mikrobiomem dutiny ústní, mohou však také signalizovat závažnější onemocnění.
Afty jsou obvykle velmi bolestivé a trvá relativně dlouho, než se vstřebají (obvykle ne méně než dva týdny), překáží při jídle a ubírají na celkové pohodě organizmu. V tomto článku najdete recept, jak se s nimi vypořádat, vyskytnou-li se ve vašich ústech.
Příčiny vzniku afty
Afta se nejčastěji objevuje na vnitřní straně úst (pod rty) tváří nebo dásní. Jedná se o tvrdý bolestivý vřídek, který po určitém čase praskne a zanechá v ústní dutině ránu, jež je citlivá ke změnám pH a při jídle často dochází k porušení jejího povrchu, takže se delší dobu hojí a během této doby dokáže pěkně potrápit. Příčiny vzniku afty jsou dány především geneticky – má-li některý z rodičů problémy s afty, je veliká pravděpodobnost, že se dítě bude s tímto problémem potýkat také, sklony k jejich výskytu jsou spojeny zejména s prostředím ústní dutiny, a také se specifiky péče o ni. Tyto aspekty jsou pak podporovány dalšími faktory zahrnujícími:
- potravinovou alergii
- sníženou imunitu (výskyt aftu je zvýšený během nachlazeni)
- stres
- kouření a užívání různých typů psychotropních nebo omamných látek
Je-li průběh výsevu aftu standardní a jeho vstřebání nepřesahuje délku 2-3 týdnů, zpravidla nesignalizuje žádné větší zdravotní problémy. Jeho výskyt však mlže být také symptomem chronických chorob.
Afty jako symptom zhoršeného zdravotního stavu
Je-li výskyt aftu častější, než obvykle anebo jejich vstřebání trvá déle než tři týdny, měli byste se mít na pozoru. Standardně mohou signalizovat pouze rozvoj některé z forem potravinových alergií, je proto dobré sledovat, po jakém jídle dochází k jejich výsevu.
Kromě potravinových alergií mohou být afty také symptomem Crohnovy choroby, virové infekce zažívacího traktu, či nedostatku vitamínu B12 a minerálů. Zvláštní pozornost byste měli věnovat doprovodným jevům, jako jsou:
- zčernání (indikující infekční onemocnění)
- zarudnutí
- krvácení a zvětšování
- otoky a rudnutí očí
- změny a otoky kůže
- bolesti žaludku
- zvýšená únava
- horečka
Jak ulevit od bolesti při výskytu aftu
Pro úlevu od bolesti způsobené afty můžete využít následující recept. Podává se ve dvou krocích, z nichž první spočívá v důkladném vyčištění ústní dutiny slanou vodou několikrát denně, druhým je pak pití citrónové šťávy před spaním. Oba tyto kroky uklidňují prostředí úst a mají antiseptické a protizánětlivé účinky. Užívání citronové šťávy se však nedoporučuje pro osoby, které trpí žaludečními vředy, žaludečním refluxem a ledvinovými kameny. Postup kůry je tento:
- Připravte si solný roztok – rozpusťte lžičku soli ve vodě a provádějte výplach alespoň třikrát denně.
- Do sklenice vody vymačkejte půlku citronu a celý obsah vypijte před spaním.
- Procedury opakujte, dokud afty nevymizí.
Účinek receptu lze podpořit dalšími prostředky jako jsou používání měkčího zubního kartáčku při čištění, omezení jídel s intenzivní chutí a také žvýkání žvýkaček v průběhu léčby a zvýšená zubní hygiena. Pokud po týdnu aplikace afty nevymizí nebo se nezmírní jejich bolestivost, vyhledejte lékaře.
Fotografie: Freepik