Angiomy, které jsou známé jako červená znaménka nebo červené pihy, jsou v lékařské praxi běžně označovány jako benigní formace, které sestávají z lymfatických nebo krevních cév. Vznikají během celého života, ale zmizet z kůže mohou jen v dětství, a to do věku 7 let. Lékaři je vysvětlují jako dysfunkci oběhového nebo lymfatického systému.
Co jsou červená znaménka na těle? Podle odborníků se jedná o přechodné spojení mezi malformací a nádorem. To zní asi děsivě, ale děsivé to není. Tyto červené tečky totiž pro člověka nepředstavují zvláštní zdravotní nebezpečí. Lékaři se domnívají, že jsou spíše vrozené povahy. Někteří lidé je jednoduše mají a jiné ne. Pokud některé máte, nemusíte hned panikařit.
Druhy angiomů
Objevit se u vás mohou červené tečky hned několika typů. Klasifikace je založena na faktorech, jako je vzhled, umístění na těle a důvod jejich vytvoření. V závislosti na těchto a dalších kategoriích můžeme zařadit červená znaménka do jednotlivých druhů na:
- pineal – nepravidelný, výrazně vystupující objekt,
- nodulární – podobné jako předchozí, jen červenější; objevuje se v důsledku úniku krevní cévy na povrch těla,
- rozvětvené nebo pavoukovité – jde o síť malých krevních cév, ze kterých se tvoří objekt spíš plochý, ale zato rozšířenější,
- plochý – nejčastější forma červených znamének; červená plochá tečka.
Další dělení můžeme určit podle toho, proč se na těle objevily. Hemangiomy se tvoří kvůli abnormální funkčnosti krevních cév. Lymfangiomy se naopak objevují v závislosti na nesprávné funkčnosti lymfatického systému. Druhý typ je přitom velice vzácný. Jde o malé uzlíky, které jsou na dotek měkké, a při stisknutí je můžete snadno stlačit. Všechny druhy se mohou objevit na krku, kolem úst a ve slabinách. Běžné ale jsou také na rukách a na hrudi.
Lze červené tečky odstranit?
Nelíbí se vám tato znaménka a rádi byste se jich zbavili? Odrážejí se negativně na vašem vzhledu, jsou nepříjemné při dotyku s oblečením (zejména pod podprsenkou a spodním prádlem) nebo jsou často náchylné k poškození? Nechte si je odstranit. Moderní medicína nabízí hned několik možností, jak to můžete udělat.
Jedná se chirurgické odstranění, po kterém se mohou zůstat jizvy. Z toho důvodu se tato metoda nepoužívá na obličeji. Mnohem oblíbenější je odstranění laserem. Procedura zabere jen několik vteřin a zůstanou po ní velice malé jizvy, které sotva uvidíte. Pokud je útvar vyššího rázu, může se využít vypalování. Jde o účinný a bezpečný způsob, po kterém nezůstávají jizvy.
Léčba bez lékaře
Nechcete-li běžet k lékaři, můžete vyzkoušet tradiční lidové způsoby, jak tyto tečky odstranit. Použijte je ale pouze v případě, že znaménko není zanícené, nekrvácí a je malé.
Velké angiomy, které pronikají hluboko do kůže, konzultujte s lékařem. Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější domácí způsoby patří med, ricinový olej, cibule, ředkvičky a kořen pampelišky.
Fotografie: Freepik