Nádory postihují ženské pohlavní orgány velmi často. Rakovina děložního čípku je pátým nejčastějším onemocněním tohoto druhu. Rakovina vaječníků je čtvrtým nejčastějším důvodem úmrtí v souvislosti s rakovinou u žen. Výskyt rakoviny pochvy je méně častý. Jde o poměrně vzácnou chorobu.
Bohužel většina nádorových onemocnění v této oblasti začne velmi brzy metastázovat – přesouvat se do dalších částí těla a napadat jiné orgány, a tak může vzniknout i toto onemocnění.
O co jde a jaké jsou symptomy
Rakovina pochvy je nádorovým onemocněním, ke kterému dochází v oblasti vagíny. Vyskytuje se jen velmi vzácně, během jednoho roku jí onemocní okolo pěti žen z milionu. Většinou se objeví poté, co lékaři zpozorují v těle změny, které ještě nejsou totožné s rakovinným bujením, ale v podstatě ho předjímají. Jde o změny tkáně v oblasti pochvy, které jsou pro doktory jasným varovným signálem. Symptomy jsou v ranném stadiu velmi nenápadné a sílí tak, jak nádorové bujení roste. Které to jsou?
- krvácení z pochvy, špinění
- po pohlavním styku se objeví výtok, který může zapáchat
- bolest během pohlavního styku či gynekologického vyšetření
- bolest v pochvě, problémy s vylučováním moči či stolice
Na tento typ rakoviny bohužel neexistuje adekvátní preventivní test jako například mamograf. Nejlepší prevence je pravidelná návštěva u gynekologa a nezanedbání případných příznaků. Nejrizikovější skupinou jsou ženy okolo 60let. Jaké jsou příčiny této nemoci?
Co způsobuje rakovinu pochvy
Existuje několik faktorů, které mohou stát u rozvinutí této zákeřné choroby. Jde o nemoc, která má původ v HPV infekci typu 16. Dalším spouštěčem může být nízká imunita, kouření, chemoterapie předešlé rakoviny či rakovina děložního hrdla. V minulosti tuto rakovinu způsoboval diethylstilbestrol, který se používal jako hormonální antikoncepce. Tato látka ale byla naštěstí z trhu stažena v osmdesátých letech.
To, že má žena rakovinu pochvy většinou zjistí až tehdy, kdy je nemoc v pokročilém stadiu, a to značně ztěžuje její léčbu. Proč? Je to spojeno především se studem hovořit o nepříjemných symptomech, které nádor v této oblasti vyvolává. Nezapomínejte, že včasná diagnóza je pro efektivní léčbu opravdu klíčová.
Jaká je léčba
Nejlepší je, pokud se lékaři podaří identifikovat změny v tkáni, které nádorové bujení ohlašují. Jde o jakési „před stádium“ rakoviny, kdy dochází ke změnám v těle, ale nádor se zatím ještě nerozvinul. Postižená tkáň se může odstranit laserem. Pokud je ale nemoc již v pokročilém stadiu, nejčastěji se začne s chemoterapií.
Menší nádory se dají odstranit chirurgicky společně s částmi postiženého orgánu. Jde o velmi závažnou a často smrtelnou chorobu. Je proto potřeba pravidelně navštěvovat gynekologa a naslouchat svému tělu.
Fotografie: Freepik