Mátový sirup si jednoduše zamilujete! Nejenže je jeho příprava velice jednoduchá, ale navíc jej oceníte jak v letním, tak i zimním období. Máta je navíc proslulá svými dezinfekčními a antibakteriálními účinky a je o ní známo, že mimo jiné podporuje produkci žaludečních šťáv a napomáhá tak s trávením. Mátový sirup se doporučuje jak při migréně, tak i při bolestech břicha nebo jako kloktadlo při potížích se zánětech horních cest dýchacích. Zatímco v létě si sirup vyrobený z čerstvých lístečků máty můžete přidávat do osvěžujících drinků, v zimě jej využijete pro oslazení čaje. Pojďme si prostřednictvím dnešního článku prozradit recept na výrobu mátového sirupu!
Využití mátového sirupu
Již výše jsme vám naznačili, že využití mátového sirupu je opravdu pestré a různorodé. Jeho chuť si zamilují jak děti, tak i dospělí. Mimo jiné lze mátový sirup přidávat do alkoholických i nealkoholických nápojů, je vhodný pro výrobu domácích limonád a použít jej můžete i jako sladidlo do čaje. Fantazii se tak v tomto případě meze opravdu nekladou a každý si jistě dokáže přijít na své.
Recept na mátový sirup
Vyrobit si sirup z máty není vůbec složité a hravě si s tím poradíte i vy. Hodláte-li v nadcházející sezoně pěstovat domácí mátu, budete mít dostatek lístečků, které lze tímto způsobem vhodně využít. A teď již k samotnému receptu.
Potřebujete:
- 1 kg cukru krupice
- 1 sáček kyseliny citronové
- 2 litry převařené vody
- velký svazek máty
Postup:
- Lístky máty důkladně opláchněte pod proudem vody.
- Lístky poté namočte do převařené (ale studené!) vody, kde je nechte na chladném místě louhovat 24-48 hodin.
- Po louhování přeceďte lístky a tekutinu přelijte do hrnce.
- Vodu v hrnci pomalu ohřívejte, přidávejte cukr a kyselinu citronovou, než vodu přivedete k varu.
- Jakmile se voda v hrnci bude vařit, nechte jí 3 minuty projít varem.
- Poté nechte vodu trochu zchladnout, ale ještě za tepla ji nalijte do čistých lahví nebo sklenic.
Obrázek: pixabay.com