Možná si říkáte, že plavání ve studené vodě je to poslední, po čem toužíte. No nemusíte se hned nořit do ledové vody a zkoušet otužování pro otrlé. Úplně bohatě vystačí, když si dáte každý den studenou sprchu, začít musíte samozřejmě pozvolna.
A také nemusíte pod ledovou sprchou stát 5 minut. Stačit bude i půl minuty, přesto sklidíte řadu zdravotních bonusů, plynoucích z otužování. Přinášíme vám seznam zdravotních výhod otužování.
Zdravotní výhody otužování
-
Silnější imunita – otužování posiluje kardiovaskulární systém, prokazatelně snižuje zánětlivé procesy v těle, posiluje tedy naši imunitu a zlepšuje celkovou schopnost těla regenerovat. Studená voda pomáhá zvyšovat počet bílých krvinek, protože tělo je nuceno reagovat na měnící se podmínky. Postupem času se vaše tělo aktivuje v obraně.
-
Lepší psychika a pohoda – při otužování se vyplavují do těla endorfiny, jako při cvičení. I když necvičíte, tělo je nuceno vynaložit úsilí, aby se zahřálo. Pokud jste to ještě nikdy nezkusili, pak vřele doporučujeme. Po takové sprše se budete cítit spokojenější, šťastnější. Už je to, že jste to zvládli vám vžene úsměv do tváře.
-
Zvyšuje libido – studená voda byla tradičně považována za potlačující sexuální nutkání. Faktem však je, že zvyšuje libido! Ponoření do studené vody zvyšuje produkci estrogenu a testosteronu a zvyšuje plodnost a libido. Mezi výhody zvýšeného libida patří větší důvěra, vyšší sebeúcta a lepší nálada.
-
Spaluje kalorie – srdce musí ve studené vodě pumpovat rychleji a tělo musí usilovněji pracovat, aby se zahřálo. To popohání metabolismus a splujete kalorie.
-
Snižuje stres – studená voda ovlivňuje jak fyzické tělo, tak psychiku. Mnoho studií potvrdilo souvislost mezi studenou vodou a snížením stresu. Otužilci bývají klidnější a uvolněnější.
Dokonce proběhly i studie u starších žen v menopauze a před nástupem menopauzy a bylo zjištěno, že otužování pozitivně ovlivňuje její průběh. Hovoří se také o tom, že pravidelné ponořování se do ledové vody výrazně prodlužuje život.
Jak s otužováním začít?
Ideální je začít pozvolna, postupným tréninkem. Začít můžete tak, že skončíte sprchování vlažnou vodou a postupně budete ubírat teplotu, až se dopracujete k čistě ledové vodě. Prodlužovat můžete i dobu otužování. Abyste těžili zdravotních výhod otužování, doporučuje se sprchovat se studenou vodou alespoň půl minuty. Když vydržíte déle, tím lépe.
Je jedno, jestli začnete studenou vodou od dolních končetin nebo paží, ramen a hrudníku. Jsou lidé, kterým nevadí studená voda na nohy a lidé, kteří zase začínají od horní části těla. V podstatě to je jen na vás. Postupně pak studenou vodou osprchujte celé tělo. Nemusíte ani stát pod tekoucí ledovou vodou. Můžete sprchu držet v rukou a sami si korigovat intenzitu otužování. Pokud budete toto pravidelně opakovat, začne vám studená voda vadit méně a méně.
V zimě můžete otužování provádět také tak, že v plavkách vyjdete ven, i když bude venku mrznout. Třeba jen na 15 až 20 sekund a dobu postupně prodlužovat. Pak postát chvíli bosí na sněhu apod. Každý člověk je jiný a cest vedoucích k postupnému zvládání chladu existuje spousta. Jedno je jisté, vytěžíte řadu zdravotních výhod.
Fotografie: Pixabay