Není pochyb, že sex provází lidstvo již od nepaměti. Patří totiž mezi základní biologické potřeby. Už tehdy se však v této souvislosti objevovaly u lidí pohlavně přenosné choroby. Dle historických nálezů se muži i ženy snažili vyléčit z bolestí, svědění, či jiných nepříjemných projevů.
Pohlavně přenosné choroby ve starověku
Dle hliněných desek, které byly nalezeny během vykopávek na území někdejší starověké Mezopotámie, se léčitelství a medicína soustředila na sílu démonů a bohů. Tamější obyvatelé v jejich moc velice věřili. I k léčení pohlavních chorob se tedy užívaly různé rituály, modlitby a v některých případech se obětovaly i lidské duše.
S oblibou se praktikoval ve společnosti i exorcismus, který měl vyléčit například uretritidy. O těch byly také nalezeny jisté zmínky. Archeologové totiž objevili staré básně, které se věnují právě léčbě uretritid, a kromě jiného i ženské prostituci. Hliněné desky rovněž uváděly i bouřlivý intimní život Gilgameše. Dále dle popisků tehdejší lidé trpěli i chlamydiemi, trichomoniázou, nebo se u nich objevoval genitální herpes.
Sexuální život ve starověkém Egyptě
Historie starověkého Egypta je dochovaná o něco lépe, než tomu je u doby výše zmíněné. Prvním lékařem v starověkém Egyptě byl Imhotep. Vědci předznamenali, že starověcí Egypťané zachovávali rodinné hodnoty a díky časným manželským svazkům se tedy vyhnuli většímu rozšíření pohlavně přenosných chorob.
Hieroglyfy, které archeologové našli potvrzují, že mezi Egypťany byli i homosexuálové, a dokonce i prostitutky. Nález z roku 1059 zase dokumentuje dvanáct sexuálně složitějších poloh, které by snad měly předznamenávat jakousi Kámasútru. Obecně Egypťané nazývali pohlavní infekce jako „tajné nemoci“. Kromě jiného znali tehdejší lidé i pojem afrodiziakum, impotence a antikoncepce.
Pohlavně přenosné choroby a Židé
Ve starověku Židé interpretovali pohlavní nemoci jako trest za hříchy, či Boží hněv za neposlušnost. V biblických textech je možné dokonce dohledat odkazy na mužskou a ženskou prostituci a informace o různých nemocech, jako je kapavka, chlamydie, nebo výtok z genitálií.
Pohlavní nemoci a starověké Řecko
Z období starověkého Řecka se dochovalo mnoho různých předmětů, které potvrzují, že Řekové znali jak prostituci, tak i homosexualitu. Velice známý starověký lékař Hippokrates dokonce v tehdejší době pospal ženskou pohlavní anatomii. Také byl toho názoru, že aby byl člověk zdravý, musí mít v rovnováze čtyři tělesné tekutiny, jako je krev, žlutá žluč, černá žluč a hlen.
Častý sexuální akt doporučoval těm lidem, kteří byli velmi zahlenění. Mělo to údajně pomoci problém vyřešit. Podle dochovaných nálezů Hippokrates popisoval i kapavku a vaginální výtoky. Již tehdy použil starověký lékař jistý prototyp gynekologického zrcadla.
Pohlavní nemoci a starověký Řím
Se starověkým Římem jsou spojené určité obscénnosti. Tabu v tehdejší době nebylo v podstatě nic, co se týká sexuálních praktik. Římané se často léčili s uretritidami, svrabem, genitálními bradavicemi a vředovými chorobami v oblasti genitálu.
Úvodní Fotografie: Pinterest