Problémy se srdcem či kardiovaskulárním systémem se vyvíjejí postupně a jejich působení na celkový zdravotní stav nemusí být vždy na první pohled zřetelné. Nemoci srdce nebývají vždy jen důsledkem životního stylu, často se jedná také o vrozené poruchy. Standardně je problém v srdeční oblasti doprovázen bolestí na hrudi, symptomy nemocí srdce jsou však různorodé a nemusí se vždy projevit právě tímto varovným signálem. Kdy byste tedy měli zpozornět?
Symptomatologie nemocí srdce – jaké jsou varovné signály
Srdce je jedním z nejvýkonnějších orgánů lidského těla, jež se časem výrazně opotřebovává. Z tohoto důvodu se také získané choroby srdce objevují především v pozdějším věku a jsou spojeny s dalšími onemocněními, které ovlivňují krevní oběh. Standardně se rizikovost vzniku a rozvoje nemocí srdce pojí s takovými aspekty a faktory, jako jsou vyšší věk, nadváha až obezita, cukrovka či zvýšený cholesterol nebo krevní tlak. Tyto však tvoří pouze zlomek příčin či jevů doprovázejících srdeční onemocnění.
Pokud se u vás projeví některý z následujících symptomů a je-li jeho výskyt častý, měli byste raději navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Včasné odhalení problémů v srdeční oblasti je hlavním aspektem prevence a pomáhá zmírňovat potenciální rizika účinnou medikací.
1. Bolest či zvláštní tlak na hrudi
Hlavním symptomem problémů se srdcem je bolest v oblasti hrudníku. Ta signalizuje, že v daném místě se odehrává nějaký proces se sníženou funkčností – cévy jsou duté a průtočné, zablokováním průtoku vzniká tlak, který navenek vnímáme jako bolest, čímž tělo signalizuje, že něco není v pořádku.
Pokud tedy často pociťujete bolest v oblasti hrudníku, může to být projev zúžení cév. Obvykle je tato bolest dlouhodobějšího charakteru a pokud na dané místo zatlačíte, její intenzita se nezvýší. Nejčastěji je bolest na hrudníku průvodním projevem infarktu, nemusí se však objevit vždy (zejména u žen infarkt bolest na hrudníku nedoprovází).
2. Poruchy trávení, nevolnost či bolest břicha
Druhým významným symptomem nemocí srdce jsou problémy s trávením. Ať už se jedná o běžnou nevolnost, pálení žáhy nebo problémy s trávením, je-li jejich výskyt častý či se opakují v pravidelných intervalech, mohou znamenat srdeční onemocnění. Tyto symptomy samozřejmě doprovázejí také řadu jiných chorob, řadíte-li se ovšem do rizikové skupiny onemocnění srdce, neměli byste je rozhodně přehlížet.
3. Bolest postupující rukou
Klasickým projevem infarktu je kromě bolesti na hrudi její postupné rozšiřování do levé strany těla – především do levé paže a dále po délce ruky. Tento projev však nemusí být vždy obdobného charakteru. Stává se také, že se bolest objeví pouze v paži a pacientu je pak diagnostikováno selhání či infarkt.
4. Omdlívání a závratě
Ztráta rovnováhy, nevolnost či závratě mohou být způsobeny řadou vnějších i vnitřních příčin – obvykle se objevují při hladu či dehydrataci. Pokud však přijdou náhle a jsou doprovázeny bolestí nebo nepříjemným pocitem na hrudníku, neměli byste nanic čekat a hned kontaktovat lékaře či jet na pohotovost. Souběh těchto dvou symptomů je velmi často projevem náhle poruchy srdeční činnosti.
5. Bolest na krku a čelisti
Samostatně nebývají bolesti krku či čelistí spojeny se srdečními problémy. Pokud ale navazují na bolest na hrudníku, která do nich přechází, mohou být příznakem infarktu.
6. Rychlé vyčerpání
Jste-li unavení a vyčerpaní i po krátké fyzické aktivitě, snadno se zadýcháte a potřebujete pak hodně odpočívat, může to znamenat, že vaše srdce nefunguje správně. Stává-li se vám to často, nebo je-li tato situace dlouhodobá, nechte se vyšetřit – může se jednat o rozvíjející se onemocnění srdce.
7. Hlasité chrápání
Pokud chrápete extrémně hlasitě, může to být symptom spánkové apnoe, tedy nepravidelného dýchání během spánku, které může vést až k úplnému zastavení dechu. Nezdravý spánek či jeho poruchy bývají příčinou vysokého stresu, který se následně odráží na činnosti srdce. Chrápete-li opravdu výrazně, poraďte se raději s lékařem, jak tento stav zmírnit.
8. Časté nebo náhlé pocení
Potíte-li se často a hodně, nemusí to být přímo spojeno se srdeční činností. Pot je přirozený způsob, jakým se tělo ochlazuje. Pokud vás ale náhle poleje studený pot bez vnější příčiny, může se jednak o příznak infarktu.
9. Nepřetržitý kašel
Začnete-li zničehonic kašlat a nemůžete přestat, a současně vykašláváte narůžovělý hlen, může být kašel způsoben selháváním srdce. Postihne-li vás náhlý nezastavitelný kašel, na nic nečekejte a jeďte rovnou na pohotovost.
10. Nepravidelný tep
O častých nepravidelnostech tepu, které nejsou způsobeny nadměrným stresem, nedostatkem spánku či nevhodným stravováním byste se měli poradit se svým lékařem. Pokud průtok krve není pravidelný, může to znamenat, že srdce pracuje nedostatečně či je problém v některé části kardiovaskulárního systému.
11. Natékání spodních končetin
Pokud je někde v krevním řečišti blokáda či zúžení, pravděpodobně se projeví na dolních končetinách, které jsou takto méně zásobovány. Jejich nízké prokrvení pak způsobuje otékání. Objevují-li se u vás otoky bez další příčiny (např. fyzická aktivita či dlouhé sezení), kontaktujte svého lékaře a nechte se vyšetřit, může jít o nemoc srdce.
Úvodní Fotografie: Freepik