V ohrožení před nemocí, kterou je rakovina plic, jsou i jedinci, kteří nikdy nekouřili, ani nežili v metropoli plné smogu. Podle statistik se jedná o jednu ze čtyř nejsmrtelnějších druhů tohoto onemocnění. Důvodem je, že rakovina plic většinou postupuje rychle a šance na vyléčení nejsou velké.
Čím dřív se s léčbou začne, tím jsou šance vyšší. K tomu ale musí dojít k včasné diagnostice. Jaké jsou její nejčastější příznaky?
- Vytrvalý kašel a vykašlávání krve
- Bolesti těla neznámého původu
- Dušnost a pocit únavy
- Bolesti na hrudi
Kdy příznaky sledovat více?
Patříte-li do rizikové skupiny, tedy kouříte nebo žijete ve velkém městě, měli byste se na to soustředit více, než jiní. A nezapomínejte na to, že pasivní kouření je také velmi škodlivé. Lékaře byste ale měli kontaktovat zejména v případě, že se objeví několik z příznaků najednou. A pochopitelně u vykašlávání krve, byste ho měli kontaktovat vždy a okamžitě. To neznačí nic dobrého a rozhodně to není normální.
Bolesti se nemusí týkat jen hrudi, ale mohou jít až do ramene, nebo do zad. Někteří pacienti si ji dokonce pletou s příznaky srdečního onemocnění. Pokud bolest sílí s hlubokým dechem, během kašlání nebo během smíchu, upozorněte lékaře a nechte si vyšetřit plíce. U kašle se orientujte podle trvání. Pokud trvá déle, než tři týdny, jděte k lékaři. Nádor může dráždit dýchací systém, který se snaží tlačit cizí těleso pryč.
Prevence rakoviny plic
Jste náruživý kuřák a kouříte již dlouho? Pokud ano, tak po dosažení věku 55 let byste k dalším preventivním vyšetřením také pravidelné vyšetření plic pomocí CT. Jde o nejúčinnější metodu pro screening na zjištění rakoviny plic prvního stupně. O toto vyšetření požádejte svého obvodního lékaře, který by měl také vědět o tom, že denně kouříte.
Na fluorografii a rentgen můžete zapomenout, protože tyto typy diagnostiky nejsou příliš efektivní. Myslete ale také na to, že na některé typy rakovin neexistuje spolehlivý způsob, jak je včas odhalit. Jedná se například o rakovinu vaječníků, pankreatu, močového měchýře nebo ledvin. To ale neznamená, že byste neměli podstupovat preventivní prohlídky. Mohou totiž i tak odhalit počátky nemoci a díky včasnému začátku léčby se můžete dočkat úspěšného vyléčení a dlouhého života.
Neustálý strach z rakoviny. Co dělat?
Mnoho lidí se rakoviny bojí zejména proto, že k tomu mají důvod. Těch může být hned několik. Neměli byste se ale nechat příliš ochromit. Každý onkolog i obvodní lékař vám potvrdí, že snížit riziko vzniku rakoviny můžete především zdravým životním stylem, pravidelným cvičením, zdravou stravou a nízkou míru stresu. Mezi nejčastější důvody, proč se lidé bojí rakoviny, je:
- nemoc milovaného člověka (člena rodiny),
- genetická predispozice k onkologickým onemocněním,
- iracionální obavy.
Ano, jedná se o vážnou a zničující nemoc
Nemoc milované osoby a genetika jsou jasné a vážné důvody, proč se obávat. Zejména v případě, že jste viděli někoho milovaného umírat na rakovinu. Vaše úvahy jsou naprosto relevantní, ale neměli byste tím nechat ochromit. Máte-li genetické predispozice pro určitý typ rakoviny, začněte chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Ať už to bude u gynekologa nebo onkologa, prevence a kontroly jsou klíčové. Otestovat můžete i svou krev a zjistit, zda máte tuto nemoc skutečně v genech.
Iracionálních obav se zbavte
Jak je uvedeno výše, stres je jedna z hlavních příčin, které mohou spustit tvorbu škodlivých buněk, ze kterých může vzniknout nádor. Iracionálnímu strachu z onemocnění říkáme hypochondrie. Jde o neurotickou poruchu, při které je člověk nadměrně znepokojen svým zdravotním stavem. A takovým člověkem se rozhodně stát nechcete.
Úvodní Fotografie: Freepik