Zdravotní problémy včetně infekce se mohou týkat celé řady oblastí v našem těle. Pokud máme někdy nutkání častější návštěvy toalety, je to v naprosté většině případů způsobeno vypitím většího množství tekutin, zejména těch kofeinových, které mají na náš organismus močopudné účinky, případně může být příčinou mírné nastydnutí. Pokud vás ale časté nutkání odskočit si na malou trápí delší dobu, může být příznakem hned několika zdravotních komplikací.
Příznaky a kdy jít k lékaři
Nejprve se vyplatí upřesnit, co to vlastně znamená časté močení, protože každý si pod ním představí trochu něco jiného. Lékaři ho definují jako nutkání jít na toaletu více než osmkrát denně, několikanásobné buzení i během noci a nutkání močit, i když je močový měchýř prázdný. Tyto problémy mohou ukazovat na následující zdravotní potíže.
Pokud vás nutkání častého chození na toaletu trápí dlouhodoběji, je proto vhodnější zajít k lékaři, který na základě vyšetření stanoví možnou příčinu a případnou léčbu. Vyšetření bude zahrnovat zejména krevní resty a analýzu moči, případně také ultrazvuk močového měchýře, cystoskopii a cystometrii.
Infekce močových cest
Pod tímto termínem se ukrývají problémy, které medicína odborně nazývá cystitidou, uretritidou či pyelonefritidou. Pokud dojde k infekci v močových cestách, může to způsobit naléhavou a častou potřebu močení, a to i poté, co jste právě vyprázdnili močový měchýř. Kromě častého nutkání se infekce močových cest projevuje i dalšími příznaky, zejména bolestí močového měchýře, boku a zad, pocitem pálení při močení, neobvyklým zápachem nebo barvou moči a také horečkou, zimnicí a pocitem únavy.
Vzhledem k anatomické struktuře vylučovací soustavy trápí infekce močových cest mnohem častěji ženy. V případě, že trpíte uvedenými problémy, doporučuje se co nejdříve vyhledat lékaře.
Hyperaktivní močový měchýř
Další příčinou nadměrného nutkání jít na toaletu může být hyperaktivní močový měchýř, který podle odborných statistik trápí téměř každého šestého člověka. V některých případech je tento stav důvodem inkontinence. Příčina tohoto problému není dosud přesně známá, lékaři ji často dávají do souvislosti s neurologickými stavy.
Neurologická onemocnění
Mnoho lidí neví, že časté chození na toaletu může být také důsledkem prodělané cévní mozkové příhody, demence nebo Parkinsonovy choroby, při kterých mohlo dojít k poškození nervů ovládajících močový měchýř.
Intersticiální cystitida, cukrovka či těhotenství
Intersticiální cystitida neboli chronický neinfekční zánět močového měchýře často vede ke zmenšení jeho velikosti, bolesti a také častému nutkání na močení. V neposlední řadě je časté močení také jedním z příznaků cukrovky prvního i druhého typu, neboť organismus se snaží zbavit přebytečné glukózy zvýšením produkce moči a také zvýšeným pocitem žízně. Častou návštěvu toalety může způsobit také těhotenství, a to nejen ve vyšším stupni, kdy plod tlačí na měchýř, ale také v jeho rané fázi, zde hraje velkou roli hladina hormonů.
Fotografie: Freepik