Blíží se podzim a s ním každoroční období nachlazení a chřipek, letos pravděpodobně komplikované ještě o koronavirus. Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří rýma, kašel a zahlenění. Většina lidí se domnívá, že hlen je v našem organismu přítomný pouze tehdy, když jsme nemocní. To ale není pravda, v určité míře se hleny v našem těle vyskytují stále, když jsme nemocní, je jich jen mnohem větší množství.
Několik informací o hlenu a jeho funkci
Hlen je za normálních okolností zdravou součástí dýchacího systému. Vyskytuje se v ústní i nosní dutině, hrdle i v plicích. Jeho prvotní funkci je ochrana dýchacího systému před prachem, alergeny a viry, které se v něm zachytávají. Problém je, že když jsme nemocní nebo trpíme nejrůznějšími alergiemi, množství hlenu vzroste a zároveň hlen zhoustne, čímž nám paradoxně naše dýchání ztíží.
V lékárně je sice možné zakoupit mnoho nejrůznějších přípravků, které slibují, že nás problémů s nadměrným množstvím hlenů snadno a rychle zbaví, ale proč hned chodit do lékárny, když s tímto problémem můžeme bojovat i jinými způsoby.
Zvlhčete vzduch u vás doma
Jednou z velmi účinných pomocí je zvlhčení vzduchu, vyplatí se proto investovat do kvalitních zvlhčovačů vzduchu, nejlépe kombinovaných například ještě s čističkami vzduchu. Pokud takovou možnost doma nemáte, dejte alespoň na topení odpařovače s vodou či vlhké ručníky. Dalším způsobem je klasické napařování dutin nad hrncem s horkou vodou, kdy stoupající pára pomůže hleny uvolnit.
Dostatečně pijte a jezte vhodné potraviny
Nezanedbatelnou roli má v boji s hleny také dostatečný pitný režim. Pití většího množství tekutin, zejména teplých, může pomoci odtoku hlenu. Kromě čaje se doporučuje také teplý ovocný džus či nejrůznější polévkové vývary.
Z potravin se jako účinní pomocníci proti hlenům ukazují být zejména citrony, zázvor a česnek, které kromě velkého množství vitamínů a minerálů, které obecně posílí váš imunitní systém, obsahují také speciální látky, které pomáhají s odhleněním. Kromě nich se vyplatí do jídelníčku zařadit také kořen lékořice, ženšen, granátové jablko či echinaceu. Pokud vám nevadí pálivá jídla, stejně dobře fungují rovněž chilli papričky či kajenský pepř.
Kloktejte slanou vodu nebo vdechujte eukalyptový olej
Kloktání teplé slané vody pomůže odstranit zejména hleny, které se nacházejí v zadní části ústní dutiny a v hrtanu. Pokud si chcete doma připravit účinné kloktadlo, stačí smíchat šálek teplé vody s půl lžičkou soli. Teplá voda funguje nejlépe, protože rychleji rozpouští sůl. Je také dobré použít filtrovanou nebo balenou vodu, která neobsahuje chlor.
Pokud vás trápí zahlenění na plicích, sáhněte po eukalyptovém oleji, který hlen uvolní, a vy ho tak snadněji vykašlete. Nejjednodušší je vdechovat páry eukalyptu pomocí difuzoru.
Léky a sirupy
Pokud se rozhodnete pro návštěvu lékárny, ve volném prodeji je spousta sprejů, sirupů a tabletek, které slibují pomoc od zahlenění. Pokud chcete, můžete si vyrobit i vy sami doma účinný sirup, který lze užívat jako prevenci či v případě problémů s hleny. Na výrobu tohoto sirupu budete potřebovat sto gramů medu, padesát gramů ovesných vloček, sto mililitrů vody, čtyři polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy a dva až tři centimetry kořene zázvoru. Příprava je velmi jednoduchá.
Ovesné vločky propláchneme ve vodě, poté je dáme do mixéru, zalijeme vodou a rozmixujeme. Do vzniklé směsi přidáme nastrouhaný zázvor. Následně vše přelijeme do hrnce a zvolna přivedeme k varu. Po vychladnutí přidáme med, citronovou šťávu, důkladně promícháme a uložíme do ledničky. Při akutních problémech je vhodné sirup užívat několik dní za sebou, dvě polévkové lžíce sirupu nalačno.
Úvodní Fotografie: Pixabay