Společně s infarktem patří mrtvice k nejčastějším příčinám úmrtí v rozvinutých zemích světa. Naštěstí se jejímu vzniku dá poměrně úspěšně předejít dodržování zásad zdravého životního stylu. Většina z nich je navíc účinná i proti celé řadě dalších civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby či cukrovka.
Jednou z nejčastějších chyb je myslet si, že k mrtvici dojde náhle. Ve skutečnosti se předpoklady pro vznik mrtvice vytváří postupně, často několik let. Jak svůj organismus tedy před mrtvicí ochránit?
Co se s tělem během mrtvice děje?
Mrtvicí označujeme stav, kdy v určité části mozku dojde k výraznému snížení, nebo dokonce zastavení průtoku krve. Příčinou je krevní sraženina, která blokuje tepnu nebo kapiláru v mozku, v takovém případě hovoříme o ischemické cévní mozkové příhodě, nebo céva v mozku praskne a krvácí, v tomto případě jde potom o hemoragickou cévní mozkovou příhodu. V obou případech buňky poškozené oblasti mozku přestanou přijímat kyslík a začnou odumírat.
Hlavní příznaky mozkové mrtvice
Mrtvice naštěstí nepřichází zcela bez příznaků, existuje řada varovných signálů, kterými se nás tělo snaží upozornit, že něco není v pořádku. Jedním z možných příznaků cévní mozkové příhody je ztráta citlivosti paží a nohou, nejčastěji na jedné straně, a také povislý koutek úst.
Dalším typickým příznakem jsou potíže s řečí a mluvením, ať už s vlastní produkcí řeči či s porozuměním řeči druhých lidí, dále rovněž závratě a ztráta rovnováhy či vědomí, různé poruchy vidění, zmatenost a silná bolest hlavy.
Je velmi důležité tyto varovné příznaky včas rozpoznat, nebrat je na lehkou váhu a vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc. Některé příznaky se objevují až jeden měsíc před vlastní mozkovou příhodou a jejich identifikace může zachránit život nám nebo našim blízkým.
Jezte potraviny, které jsou dobré pro mozek
Jednu z možností, jak riziko mrtvice snížit, představuje zdravý jídelníček, tedy konzumace potravin, u kterých byl prokázán jejich pozitivní vliv na naše srdce a cévy. Pokud jde o nejvíce doporučované potraviny, je to například červená řepa. Řepa je bohatá na látky, které pomáhají snižovat krevní tlak, zlepšuje průtok krve do mozku a stimuluje růst mladých cév.
K dalším doporučovaným potravinám patří losos či tuňák. Důvodem je vysoký obsah omega-3-mastných kyselin v jejich mase. Tyto kyseliny výrazně snižují riziko vzniku srdečních arytmií a zároveň dokáží snížit tuky obsažené v naší krvi, neboť mají schopnost „rozpouštět“ nebezpečný cholesterol. Pozitivní vliv má také pravidelná konzumace nejrůznějších semínek, ořechů, mandlí, ovoce a zeleniny.
Méně solte
Příliš mnoho soli negativně působí na krevní tlak a je známo, že vysoký tlak významně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. Omezte tedy konzumaci nejrůznějšího rychlého občerstvení, uzenin, konzerv, instantních výrobků či pizzy. Snažte se nepřekračovat doporučené denní množství, které je pouze pět až šest gramů, tedy přibližně jedna čajová lžička.
Pozor na hormonální antikoncepci
Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce ve spojení například s kouření, výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, a tím tedy i cévní mozkové příhody.
Úvodní Fotografie: Freepik