Ledvinové kameny rozhodně nejsou příjemnou diagnózou. Všichni víme, že pravidelný a dostatečný pitný režim je pro správné fungování našeho organismu velmi důležitý. Mezi nejčastější příznaky toho, že nepijeme dostatečně, patří především únava, bolest hlavy či suchá pokožka. Pokud je ale nedostatek tekutin dlouhodobý a výrazný, mohou se přidat i další zdravotní problémy, jako jsou ledvinové kameny.
Nepříjemný problém, kterým je podle lékařů ohroženo až patnáct procent lidí ve věku mezi čtyřiceti a šedesáti lety, přičemž muži jsou rizikem vzniku ledvinových kamenů ohroženi až čtyřikrát více než ženy.
Ledvinové kameny bolí
Když se kámen dostane z ledviny do užšího prostoru močových cest, projevuje se velmi silnou bolestí v boku, která vystřeluje do třísla, případně i do zad. Jedná se o opravdu nepříjemnou intenzivní bolest neboli koliku, jejíž síla je často srovnávána s porodními bolestmi a ani změna polohy těla, ani čas nepřináší úlevu. Jak kámen postupuje, místo bolesti se může měnit, většinou klesat dolů.
Intenzita bolesti souvisí s nesnadným průchodem kamene močovodem, kdy dochází k jeho podráždění, někdy dokonce k ucpání, což je velmi nebezpečné. Nicméně ještě před touto náhlou a silnou bolestí nás naše tělo na ledvinové kameny upozorňuje nejrůznějšími varovnými signály, které bychom rozhodně neměli podceňovat.
Krev v moči
Stopy krve v moči jsou jedním z častých varovných signálů. Pokud tedy objevíte krev v moči, je namístě co nejrychleji vyhledat lékaře, který určí příčinu tohoto problému, velmi často jsou jí právě ledvinové kameny.
Nevolnost, zvracení a bledost
K dalším příznakům patří rovněž pocit nevolnosti, někdy dokonce zvracení, doprovázený bledostí a pocením. Vzhledem k tomu, že ledvinové kameny mohou interferovat s normálním fungováním ledvin, zůstávají v těle nebezpečné látky, což způsobuje rozvoj infekce a příznaky podobné otravě.
Prevence před vznikem ledvinových kamenů
Jak jsme již uvedli výše, vznik ledvinových kamenů je většinou podmíněn nedostatečným pitným režimem. S tím souvisí také to, že právě dostatečný příjem tekutin, zejména vody, je jednou z nejúčinnějších forem prevence. Voda pomáhá ředit koncentraci potenciálně nebezpečných látek v moči, které později mohou ztvrdnout a proměnit se v kameny.
Dalším důležitým faktorem, který má na vznik ledvinových kamenů velký vliv a který není těžké ovlivnit, je množství soli, které konzumujeme. Pokud totiž hodně solíme nebo konzumujeme potraviny, které obsahují hodně sodíku, jejich vedlejším efektem je zvýšení obsahu vápníku v moči. Ten, v kombinaci s oxalátem nebo fosforem, následně vytváří ledvinové kameny.
V neposlední řadě se jako prevence doporučuje také omezení konzumace živočišných tuků, které v našem těle zvyšují množství kyseliny močové, ze které mohou opět případně vzniknout ledvinové kameny.
Úvodní Fotografie: Freepik