Nádor mozku je nebezpečným onemocněním. Naštěstí se dá operovat a zkušení chirurgové tak dokážou zachránit pacientův život. Věděli jste ale, že jim v tom může pomoci štíří jed? Díky této látce dokážou lékaři vytvořit tzv. nádorovou barvu. Během tohoto procesu osvítí všechny mrtvé mozkové buňky a tím se maximalizuje přesnost zákroku.
Většina z nás se chce zcela logicky štírům a jejich jedu obloukem vyhnout. Vědci ale přišli na to, jak ho efektivně využít pro lidské zdraví. Používání jedů v medicíně není žádnou novinkou, z mnoha hadích jedů se vyrábí nepostradatelné léky. Tentokrát výzkumníci objevili, jak použít jed ze štíra k léčbě dětí s nádorem na mozku.
Syntetická verze jedu BLZ-100
Ze štířího jedu byla vyvinuta syntetická verze, která již není jedovatá. Lékaři ji nazývají BLZ-100 neboli nádorová barva. Tato látka se aplikuje pomocí stříkačky do oběhu pacienta. Doslova rozsvítí nádory a ty tak budou lépe viditelné oproti zdravé tkáni. Chirurgům to značně ulehčí celý zákrok, který bývá riskantní, jelikož operace mozku nebývají jednoduché. Největší výzvou je odstranit pouze nádorové buňky, nikoli ty zdravé. To by díky BLZ-100 mělo být mnohem snadnější než kdy dřív.
Proč jed štíra?
Se studiem štířího jedu začal doktor James M. Olson v americkém Seattlu. Doktor Olson je pediatr se specializací v onkologii a výzkumu. Velkou část své kariéry věnoval zkoumání látek, které dokážou nádory „rozsvítit“ a ulehčit tak lékařský výkon během operace mozku.
Inspirací mu byla 16letá pacientka, která absolvovala 12hodinovou operaci, během které ji měl být odstraněn mozkový nádor. Ačkoliv byla operace úspěšná, při dalších testech se zjistilo, že v mozku zůstal nádor ještě jeden. Pro chirurga byl ale neviditelný.
První testy doktor Olson dělal na laboratorních myších. Tumor v jejich mozku štíří jed rozsvítil, zatímco zbytek těla zůstal nedotčen. Od té doby dokončili tři velké klinické testy, kterých se zúčastnilo více než 80 pacientů, z toho 20 byly děti s mozkovým tumorem.
Nádorová barva se vstřikuje do pacientových žil den před operací. Tumor se rozsvítí a zůstane v tomto stavu i několik dnů. K velké radosti doktora Olsona klinické testy nezaznamenaly příliš mnoho vedlejších účinků, pouze pár případů lehké nevolnosti a bolesti hlavy.
Naděje i pro další onkologické pacienty
Lékaři a chirurgové vkládají do tohoto syntetického jedu velké naděje. Zdá se, že by mohl být účinný i pro rozsvícení nádorů i v jiných částech těla. Pozornost se upíná především na rakovinu prsa, jelikož i zde je pro chirurgy obtížné při operaci rozeznat napadenou a zdravou tkáň. Často se tak stává, že pacient musí jít na několik operací po sobě, než je nádor zcela odstraněn. To by měl štíří jed vyřešit jednou pro vždy.
Úvodní Fotografie: Freepik