Aneurysma mozku neboli výduť mozková postihuje dnes až každého dvacátého pátého Čecha. Na tuto nemoc ročně zemřou stovky lidí, protože její příznaky jsou nenápadné a lidé je snadno přehlédnou nebo je zamění za jiné problémy. Spočívá v tom, že se v mozku nachází vydutá céva, která ale může prasknout – a na následky toho až polovina všech pacientů zemře.
Predispozice k této nemoci jsou většinou dány dědičně. Pokud tedy ve vaší rodině podobný případ máte, měli byste se mít na pozoru a při pochybnostech raději ihned zamířit k lékaři. Mnoho pacientů totiž o výdutích nemá vůbec tušení a mají i to štěstí, že se během života neprojeví. Pokud ale céva praskne, dojde k rozlévání krve do mozku. Někteří pacienti zemřou, jiní žijí doživotně s následky – musí se znovu učit chodit nebo mluvit, mají výpadky paměti či psychické problémy.
Proto je dobré znát alespoň některé příznaky, které by vás měly poslat k lékaři. Jen pečlivý screening mozku může výdutě odhalit a existuje šance na včasnou a úspěšnou léčbu. Mezi nejběžnější příznaky patří:
Silné bolesti hlavy
Nebavíme se o běžných bolestech, které míváte z dehydratace nebo únavy, jde o daleko silnější a intenzivnější bolest. Jestliže se potýkáte s opakujícími se bolestmi hlavy, je vždy dobré kontaktovat lékaře a nechat se odborně vyšetřit. Nemusí jí ani o aneurysma, ale bolest nikdy nevěstí nic dobrého a je nutné ji řešit.
Dvojité vidění
Nezřídka bývá u pacientů zasaženo také vidění. Rozšířená stěna cévy totiž může tlačit na optický nerv a dochází ke zhoršení nebo změně zraku. Pacient může například vidět dvojitě, vnímat obraz rozmazaně nebo má pocit, že se mu obraz houpe před očima.
Všechny tyto příznaky mohou, ale nemusí přímo souviset s výdutí. Stejně tak dobře může jít čistě o optický problém, který by se ale také každopádně měl včas řešit.
Necitlivost jedné poloviny těla
Při akutním prasknutí cévy dochází často ke znecitlivění nebo brnění jedné poloviny těla. Nejčastěji se to objeví na obličeji nebo na paži. Je to způsobeno zablokováním malých cév krevními sraženinami. Ochrnutí nebo necitlivost vždy značí, že je do tkání omezen přívod krve, a je nutné zjistit, proč to tak je, a příčinu odstranit.
Žaludeční potíže
Byť s hlavou zdánlivě nesouvisí, i nevolnost, zvracení nebo nechutenství mohou být příznaky aneurysmatu. Pozornost jim věnujte především tehdy, pokud jsou trvalá nebo často se opakující.
Ohroženy jsou zejména ženy
Ve střehu by měly být především ženy – je bohužel dobře známé, že výdutě je postihují dvakrát až třikrát častěji než jejich pánské protějšky. Zejména vyšší věk je také rizikovým faktorem. Dále se situace často zhoršuje u lidí, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo u těch, kteří kouří nebo holdují alkoholu.
Úvodní Fotografie: Freepik