V současné době, kdy svět zasáhla v podstatě druhá vlna pandemie koronaviru, společnost bedlivě sleduje, která vakcína zvítězí v boji s touto zákeřnou nemocí. Covid-19 má již na svědomí statisíce lidských životů. Počet nakažených neustále stoupá, a tak se lidstvo snaží vynaleznout látku, která bude účinná a pomůže onemocnění přecházet.
Nyní probíhá přes půl tuctu výzkumů týkajících se vývoje vakcíny, které jsou již v třetí a také poslední fázi. Ta je spojená s testováním účinnosti. Tento proces je nezbytný, než se látka dostane mezi lidi.
Jaké fáze vývoje vakcíny obecně existují?
Než vědci uvedou vakcínu na trh mezi ty potřebné, musí projít třemi fázemi testování. Zde je jejich podrobnější popis:
- 1. fáze: vynalezená vakcína je nejprve testovaná na zvířatech a poté na malém počtu lidí, aby se zjistila bezpečnost látky a její správné dávkování.
- 2. fáze: vakcína je testovaná na větším počtu lidí, a to za tím účelem, aby vědci zjistili imunitní odpověď na aplikovanou látku. Reakce jsou tříděné také podle toho, jakého pohlaví dotyčný je, jakého věku a etnického původu.
- 3. fáze: vakcína je testovaná na deseti tisících lidech v průběhu epidemie. Jedné skupině se podává skutečná vynalezená látka a té druhé placebo. Pokud vakcína skutečně funguje, nakazí se pouze ti, kterým bylo aplikované placebo (neúčinná náhražka).
Co očekávat od vývoje vakcín v dalších měsících?
Odborníci praví, že výsledky testování vakcín ve třetí fázi budou k dispozici zhruba koncem října. Pokud se prokáže, že jsou skutečně účinnými, ihned poté by se mělo začít s velkovýrobou látek k vakcinaci. Odhadem by se tedy mohly první reálné vakcíny dostat k lidem už koncem roku 2020, což by se jevilo jako neuvěřitelný výsledek. Vývoj vakcíny bývá totiž standardně velmi zdlouhavý. Trvá déle jak deset let.
Jaká vakcína je prozatím nejperspektivnějším adeptem?
Velmi perspektivně se jeví vakcína s názvem AstraZeneca COVID-19. Její podstatou je slabší forma viru, který způsobuje běžné nachlazení. Ten je geneticky pozměněný tak, aby nesl část kódu klíčových proteinů, jenž jsou obsažené ve viru SARS-CoV-2. Uvedená látka by tak měla vyvolat ochrannou imunitní odpověď u člověka.
Vakcína AstraZeneca COVID-19 se nachází v třetí fázi vývoje a zabývají se jí vědci v Anglii, Brazílii, Jižní Africe a Spojených státech. Testování příslušné látky však narazilo na první potíže ve Velké Británii. Během tohoto měsíce došlo k nepříznivým reakcím u jednoho z otestovaných Angličanů. Proces byl tedy kvůli tomuto incidentu krátce pozastaven.
Jak jsou na tom s vývojem vakcíny jiné země?
Do výzkumu a vývoje vakcíny proti koronaviru se zapojily i jiné země, jako je například Rusko, Čína a Pákistán. Rusko představilo vakcínu s názvem „Sputnik V“, která se momentálně nachází v první a druhé fázi testování. Zatím jsou pozorované velice dobré výsledky spojené se silnou imunitní reakcí. Avšak vědecká konkurence vyjádřila mnohé pochybnosti a obavy ohledně skutečného použití látky. Stále se totiž vyskytují určité nejasnosti, co se týká ruské vakcíny.
V Číně se pustila do vývoje vakcíny společnost CanSino Biologics. Jejich vynalezená látka již prošla úspěšně první i druhou fází testování. Nyní se očekává nasazení vakcíny u čínských vojáků v třetí fázi. Jakýsi čínský úředník do médií prohlásil, že vakcína by měla být k dispozici během listopadu, nebo prosince. Avšak už nekonkretizoval jaká. V Číně totiž probíhá současně několik výzkumů. Je tedy otázkou, jaká země bude tou, která dokáže zkrotit pandemii koronaviru. Podstatné je, aby vakcinace byla skutečně efektivní.
Úvodní Fotografie: Freepik