Lékaři i vědci se na těchto příznacích těhotenství shodují. Patří mezi ty nejranější a díky nim můžete hned zkraje pochopit, že se něco děje. Často se objeví ještě dříve než dvě čárky na těhotenském testu. Menstruační cyklus rovněž funguje normálně. Přesto už jste těhotná a zjistíte to právě díky těmto raným příznakům. Zjistěte, které to jsou a dejte si na ně pozor. Vše potřebné se dovíte v následujícím textu.
Jak poznat, že jsem těhotná
Tak za prvé to můžete poznat dle nohou. Ač to zní velmi nepravděpodobně, příliš časté křeče v dolních končetinách mohou ohlašovat začátek těhotenství. To je způsobeno změnám v těle. Mění se hladina kalcia, naprostou většinu ho totiž spotřebuje plod, který ho potřebuje pro vývoj kostí, zubů a orgánů. Vaše kosti začnou ztrácet živiny a stanou se křehké. To má za následek křeče.
Dalším ukazatelem může být zvýšená citlivost prsou. Všimli jste si nepříjemných pocitů a větší senzitivity v oblast bradavek? Pokud se vám zvětšili a ztmavla jejich barva, může jít o významný ukazatel začínajícího těhotenství. Často se tyto příznaky ukážou ještě předtím, než se zpozdí menstruace.
Únava, nevolnosti a neustále chutě
Těhotenství v našem těle odstartuje doslova hormonální bouři. Jedním z důsledků této nerovnováhy je právě neustálá únava a pocity slabosti. To je způsobeno zvýšenou hladinou hormonů estrogenu a progesteronu. Ty totiž nutí člověka spát víc, než je obvyklé a vyvolávají pocit ospalosti.
Tak zvaná ranní nevolnost se bohužel zdaleka neomezuje jen na ranní hodiny. Během prvního trimestru ženy zažívají nevolnosti po celý den, a to i několikrát. Lékaři se shodují v tom, že nevolnosti se většinou objevují od uplynutí šesti týdnů od poslední menstruace.
Snad každá žena se během těhotenství setkala s podivnými „chutěmi“. Změní se naše oblíbená jídla, a naopak vyhledáváme kombinace, po kterých by nás dříve nenapadlo ani ve snu sáhnout. A to v opravdu velkém množství. Pokud si uvědomíte, že se najednou přejídáte kyselými okurkami se šlehačkou a dalšími podivnými kombinacemi, zajděte si raději na kontrolu ke gynekologovi. Ke změně chutí se často přidá i zvýšená citlivost na pachy a vůně.
Výkyvy nálady, časté návštěvy toalety
Již zmíněný hormonální koktejl progesteronu a estrogenu, které vás nutí k neustálému spánku, ovlivňují také náladu. A bohužel ne v pozitivním slova smyslu. Stanete se vztahovačnou, emocionálně nestabilní časovanou bombou, před kterou si nikdo nemůže být jistý. Ani vy sama. Ačkoliv je takový stav možnou reakcí na stres a nedostatek spánku, dalším faktorem může být těhotenství.
Pokud se navíc k tomuto příznaku přidá i časté chození na toaletu, rozhodně vám doporučujeme vyhledat gynekologa. To totiž může být způsobeno změnami v krevním oběhu a v růstu dělohy, které opět vede jen k jednomu závěru – jste těhotná.