Podkožní tuk se objevuje nenápadně, ale zato dokáže výrazně ovlivnit zdraví člověka. Při nesprávném jídelníčku, nedostatku fyzické aktivity nebo špatném duševním stavu se může tuk začít v okolí břicha hromadit a nebezpečně působit na celkový zdravotní stav.
Názor odborníků
Vědci se domnívají, že tuk, který se hromadí v oblasti břicha, je nejzákeřnější. Ovlivňuje totiž zdraví srdce, jde ruku v ruce s cukrovkou, a dokonce může signalizovat i některé typy rakoviny. Tukové buňky v břiše totiž mohou vylučovat vysoké množství mastných kyselin, což způsobuje zmatek v krevním cukru.
Krevní cukr pak působí na mnoho funkcí v těle. Můžete se cítit unavení, bez nálady a u dětí může jít naopak o hyperaktivitu. Nedostatky se projevují i na kůži, a to v podobě ekzémů, vyrážek a dalších nepříjemností.
Poruchy metabolismu
Inzulín je v těle běžně v rovnováze s ostatními látkami. Jakmile se ale pacientovi začne hromadit tuk v oblasti břicha, může se stát, že se jeho funkce změní. Přestane fungovat správně, slinivka jej začne produkovat více a tělo je rázem v chaosu. U takových lidí následně hrozí riziko dalších zdravotních problémů.
- Cukrovka
- Vysoký krevní tlak
- Srdeční onemocnění
Rozhodující jsou míry pasu
Nenechte se zmást. Vaše tělo může být s jistou mírou tuku zdravé. Vyzkoušejte malý test. Vydechněte, změřte krejčovským metrem svůj pas. U mužů je ideálním rozměrem 95-98 cm. U žen je to méně, a to kolem 90 cm. Roli však hraje také BMI a další faktory.
Jak si udržet zdravé tělo
Odborníci varují hlavně před smaženými a tučnými jídly. Dále upozorňují na to, že je člověk přírodou navržen tak, aby se také pohyboval. Pokud tedy pohyb odmítáte, zvyšuje se do budoucna riziko ukládání tuků, a následně možných civilizačních chorob.
Psychický stav
Na vině ale může být také špatný duševní stav. Stres, nervozita a deprese v těle mohou rozházet spoustu přirozených procesů. Jsou uvolňovány hormony jako je kortizol, které mohou přispět k hromadění tuku v těle.
Neexistuje rychlé řešení
Přísné diety, které vás budou trápit hlady, jsou účinné pouze krátkodobě. Proto se zkuste zamyslet nad změnou celkového životního stylu, protože jen to vám může zaručit, že tělo bude fungovat správně. Studie publikovaná v New England Journal of Medicine dokonce tvrdí, že ani kosmetické procedury problém neřeší. Esteticky sice fungují, ale zdraví ošálit nelze.
Tělo bude nadále žít s pocitem tuku, a to se pak projeví na zdravotním stavu. Pravidelným pohybem nemusí být vyčerpávající tréninky a jídelníček může být i chutný. Omezte jízdu dopravními prostředky, věnujte se několikrát denně chůzi a jezte pravidelně.