Rozvoj demence může způsobit celá řada faktorů. Svůj díl na tomto neurodegenerativním onemocnění mají jak dědičné faktory, tak i nesprávný životní styl a nezdravé stravování. Abyste si udrželi po dlouhá léta mentální vitalitu, je potřeba se zaměřit na konkrétní aspekty ve svém životě. Jaké to jsou?
Upravte svůj jídelníček
Nezdravá strava je jedním z rizikových faktorů, který může podpořit vznik demence. Proto je záhodno jídelníček upravit tak, aby jeho skladba byla prospěšná nejen pro tělo, ale i pro mozek. Složení stravy by mělo být především pestré. Konzumovat byste měli spíš zeleninu, ovoce, semínka, ořechy a vynechat nasycené tuky a složité sacharidy. Správným složením živin můžete ochránit nejen své srdce a cévy, ale i mentální svěžest.
Neignorujte chronická onemocnění
Existují dvě chronické nemoci, které mohou znatelně zvýšit riziko vzniku demence, nebo Alzheimerovy choroby. Je to cukrovka a vysoký krevní tlak. Pacienti, kteří užívají léky na diabetes a hypertenzi by tedy měli být vůči svému životnímu stylu obezřetnější. Vhodné je do života zařadit více pohybu, konzumovat zdravé potraviny, a hlavně pečlivě užívat medikamenty předepsané lékařem.
Pozor na nadužívání alkoholických nápojů a kouření
K rozvoji demence a Alzheimerovy choroby určitým dílem může přispět i zvýšená a dlouhodobá konzumace alkoholu a také kouření cigaret. Velké množství přijatých alkoholických nápojů totiž způsobí atrofii mozkových buněk.
To ve výsledku způsobí například pokles kognitivních schopností i ztráty paměti. A letití kuřáci mají riziko vzniku neurodegenerativních nemocí vyšší až o 79 procent. Ideální je tedy přestat co nejdříve kouřit a nechat očistit své tělo od škodlivých látek.
Zařaďte do života pohyb a trénujte mentální funkce
Sedavý styl života může také přispět významnou měrou k rozvoji neurodegenerativních onemocnění. Může být dokonce nebezpečnější než kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Pravidelná pohybová aktivita tělu i mozku prospěje.
Rozpohybujete krevní oběh a dodáte do těla více kyslíku. Týdně postačí jen 150 minut aktivity, abyste si udrželi fyzické, a hlavně duševní zdraví. Důležitou součástí prevence demence a Alzheimerovy choroby je i neustálé trénování mozku. Dobře poslouží například křížovky, hlavolamy, nebo třeba učení se cizích jazyků.