Intersticiální cystitida je chronickým zánětlivým onemocněním močového měchýře. Obecně se z větší části vyskytuje u ženské populace nad 40 let věku. U mužů je diagnostikovaná jen vzácně. Někdy je nemoc označovaná i jako syndrom bolestivého močového měchýře.
Proč k intersticiální cystitidě dochází?
Lékaři dosud nepřišli na to, proč k intersticiální cystitidě vlastně dochází. K rozvoji zánětlivého procesu v močovém měchýři může docházet vlivem celé řady faktorů. Může se jednat o působení alergenů, mikroorganismů, či toxických a chemických látek. Rizikovými faktory však mohou být i tyto stavy:
- dysfunkce periferního nervového systému
- poškození sliznice močového měchýře infekcí
- autoimunitní onemocnění a astma v anamnéze
- poruchy růstu epiteliálních buněk v močovém měchýři
U každého pacienta zkrátka dojde k rozvoji intersticiální cystitidy z jiných příčin. Tyto faktory jsou tedy pouze teoretické povahy a není možné je považovat za konečné důvody vzniku nemoci.
Jaké jsou příznaky intersticiální cystitidy?
Než dojde k diagnostice onemocnění, mohou být příznaky poněkud skryté a nejasné. S intersticiální cystitidou tedy může být spojovaná malátnost, bolesti v dolní části břicha, nebo bolestivější menstruace u žen.
Také se může objevit pálení a řezání v oblasti močového měchýře, tj. v podbřišku. Některé dámy dokonce popisují bolesti nesnesitelné povahy. Mezi jasné příznaky jinak řadíme časté nutkání na močení, zejména pak v noci a bolestivost při pohlavním styku.
Jak se intersticiální cystitida diagnostikuje?
Lékař pacienta nejprve vyšetří fyzikálně, což znamená pohledem a pohmatem. Také se podrobně rozebere anamnéza nemocného a užívané medikamenty. Rozhovor je také důležitou součástí vyšetření. Lékař zjistí, jaké má pacient subjektivní potíže. Poté jsou doporučené laboratorní testy, tedy vyšetření krve, moči a také je zpravidla předepisovaný ultrazvuk a rentgen.
Důležitou součástí diagnostiky intersticiální cystitidy je pak i takzvané cystoskopické vyšetření močového měchýře. To se provádí buď v epidurální, nebo celkové anestezii. Ženám se mimo jiné doporučuje navštívit i gynekologa.
Jak se intersticiální cystitida léčí?
Léčba intersticiální cystitidy se soustředí zejména na tyto aspekty:
- obnova postižené sliznice močového měchýře
- odstranění alergických projevů
Také jsou pacientovi předepisovaná analgetika, spasmolytika, antihistaminika a protizánětlivé medikamenty. Občas se přistupuje i k aplikaci botulotoxinu do oblasti močového měchýře, pokud jsou bolesti obzvlášť nesnesitelné.