Proměnlivé počasí, škrábání v krku, po těle zima chvíli horko, kýchání, posmrkávání – je vám to známé? Pak na vás nejspíš leze nemoc. Jak přinést úlevu, dostat se rychleji do formy a být opět fit? Přinášíme tipy našich babiček, které si uměly s mnoha onemocněními poradit.
Nejdůležitější je samozřejmě prevence. K té patří zdravé stravování, pravidelný pohyb, také procházky na čerstvém vzduchu, dostatek spánku, otužování. Zkrátka životní styl velmi rozhoduje o tom, jak často a moc budeme na podzim a v zimě (období chřipek a nachlazení) nemocní. Vyplatí se také konzumovat potraviny, koření a bylinky, které posilují obranyschopnost organismu. Co naopak nedělat?
-
zbytečně se nestresovat
-
neponocovat
-
nekouřit
-
nepít alkohol v nadměrném množství
Tipy našich babiček, jak zatočit s rýmou, kašlem a bolesti v krku
Rýma – na rýmu jsou výborné inhalace. Přidejte do horké vody nějaké bylinky či éterický olej (levandule, máta, heřmánek, tea tree, eukalyptus) a nakloňte hlavu, aby vám pára šla na obličej. Hlavu přikryjte ručníkem a inhalujte.
Další možnost je naložit se do vany s přidáním opět nějaké bylinky, která pomůže uvolnit nos a zároveň má léčivé účinky. Místo koupele můžete zkusit i sprchu, pára, která vychází má stejné účinky. Horko uvolňuje a uleví se vám.
Kašel – na kašel zabírají obklady z másla nebo sádla, které si namažete na hrudník, přikryjete igelitem a ručníkem.
Pomáhá také čaj z majoránky a cibule nebo sirup z cibule a medu, který se užívá až 5x denně jedna lžíce během dne.
Bolest v krku – na bolest v krku doporučují naše babičky kloktání. Vhodná je například voda se solí. Půl lžičky soli a dvě deci vlažné vody. Kloktat můžete i olej, pak jej vyplivnout do toalety a spláchnout. Olej na sebe naváže patogeny, které pak vyplivnete.
Pomůže však také zábal na krk – obalte krk látkou namočenou do studené nebo vlažné vody, omotejte igelitem (potravinovou folii), aby došlo k zapaření a poslední horní vrstva může být šála, šátek – zkrátka nějaká suchá látka.