Stále více lidí trápí syndromem dráždivého tračníku, chronická zácpa či vysoká střevní propustností. Střevní potíže již nejsou ničím výjimečným a problémy podobného typu řeší stále více lidí. Aby zažívání správně fungovalo a dobře si plnilo svou nezastupitelnou roli v těle, je nezbytné, abychom podporovali jeho samočisticí funkci. Jak na to, vám poradíme v tomto článku.
Úleva pro zatížená střeva
Střeva lze snadno pročistit tímto detoxikačním přípravkem, který si připravíte v pohodlí domova s použitím zcela základních surovin. Budete potřebovat:
- Vodu
- Mořskou sůl
- Jablečný džus
- Lžičku zázvoru
- Citronovou šťávu
Postup je velmi snadný:
Nachystejte si malý kastrol a v něm zahřejte 100 ml vody v hrnci. Ve vodě rozmíchejte půl lžičky mořské soli a přidejte do směsi půl sklenice přírodního jablečného džusu, lžičku zázvoru a dvě lžíce citronové šťávy. Vše řádně promíchejte, klíčové je zejména, aby se dobře rozpustila sůl.
Nápoj nechte vychladnout a máte hotovo. Doporučuje se konzumovat jej třikrát denně – ráno na lačno, v poledne před jídlem a večer po večeři. Současně je důležité věnovat pozornost složení stravy. Na oběd je lepší dopřát si lehké a zdravé jídlo – ideální je třeba dušená zelenina, ryby nebo kuřecí či krůtí maso. Během dne musíte vypít alespoň 6 sklenic vody.
Mořská sůl pomáhá tělu rychleji se zbavovat toxinů a zlepšuje fungování celého trávicího systému. Jablko, zázvor a citron zase stimulují funkce tlustého střeva, chrání jej před škodlivými toxiny a zabraňují nadýmání.
Na co je třeba během detoxikace pamatovat?
Klíčový je především vysoký příjem vlákniny. Vláknina pomáhá střevům čistit se přirozeně a zabraňuje hromadění odpadních látek, které poté způsobují výše zmíněné potíže. Mimo to také poskytuje živiny pro probiotické bakterie střevní flóry, čím podporuje trávicí trakt a také vaši imunitu. Vlákninu nejsnadněji získáte z různého druhu ovoce a zeleniny, například z kapusty a citrusů, ale skvělé jsou také hrušky, jablka nebo angrešt.
Zapomínat nesmíte ani na pohyb. Pravidelnou fyzickou aktivitou nejúčinněji podpoříme peristaltiku střev a zlepšíme krevní oběh, což ve výsledku prospěje celému tělu. Namísto používání hromadných prostředků dopravy se vyplatí jít pěšky nebo si alespoň párkrát do týdně dopřát jinou aerobní aktivitu na čerstvém vzduchu.