Když imunitě dochází dech, je potřeba ji podpořit pomocí zdravých nápojů

Fotografie: Freepik

Váš imunitní systém je neustále aktivní a zajišťuje, aby vaše tělo fungovalo správně a bylo chráněno před negativními vlivy vnějšího prostředí. Posílit jej pomohou tyto zdravé nápoje. I imunita totiž potřebuje podpořit, a to zejména v období, kdy je chlad a vlhko a tělo je náchylnější.

Imunitě skvěle pomůže zejména dávka vitamínů a minerálů, které podpoří imunitní procesy a posílí vaše tělo i mysl. Následující recepty jsou nabité těmi nejdůležitějšími živinami pro každodenní zdraví a proti virům i bakteriím, které se všude klem nás vyskytují. Budete-li si tyto zdravé nápoje pravidelně dopřávat, můžete si být jisti, že vaše zdraví se vám odvděčí.

Pomeranč, grep a další citrusy

Jde doslova o explozi vitamínu C. Stačí jedna sklenice a dodáte si dostatečnou dávku tohoto důležitého vitamínu, který má na starosti právě imunitní reakce našeho těla. Mimo to má vitamin C antioxidační vlastnosti, které chrání vaše buňky před látkami, jež poškozují tělo.

Nedostatek vitaminu C se projeví pomalým hojením ran, zhoršenou imunitní odpovědí a nedostatečnými obrannými reakcemi proti infekcím. I když vás jen samotný příjem vitamínu C neochrání od nákazy koronavirem, může významně přispět k tomu, abyste měli lehký průběh nemoci.

Zelené jablko, mrkev, pomeranč

Mrkev, jablka a pomeranče jsou dokonalou kombinací, která pomáhá vašemu tělo chránit se před infekcí. Jablka a pomeranče vám dodají potřebnou dávku vitaminu C. Mrkev zase doplní zásoby stejně důležitého vitamínu A, který je neméně důležitý pro správně fungující imunitu. Je přítomen v mrkvi ve formě antioxidačního beta karotenu.

Fotografie: Pixabay

Mrkev také obsahuje vitamin B6  který hraje důležitou roli v proliferaci imunitních buněk a produkci protilátek proti nejčastějším virovým onemocněním.

Řepa, mrkev, zázvor, jablko

Tato posilující šťáva obsahuje tři typy kořenové zeleniny, které pomohou vašemu imunitnímu systému a sníží zánětlivé příznaky různých onemocnění. Pokud už vás trápí příznaky nachlazení nebo chřipky jako je rýma, kašel nebo zvýšená teplota, je ideální zapojit do boje právě tento nápoj. Ideální je zejména pro lidi, kteří trpí revmatoidní artritidou, protože zázvor má protizánětlivé účinky.

Rajče

Rajčatová šťáva sice nepatří k nejoblíbenějším, ale do vašeho jídelníčku se ji vyplatí zařadit. Ujistěte se, že váš rajčatový džus je čerstvý a neobsahuje mnoho přidaných přísad, nejjistější je samozřejmě vyrobit si jej doma sami. Stačí vlastně jen rozmixovat zralá rajčata a poté šťávu přecedit přes sítko.

Fotografie: Freepik

Šťávu je dobré skladovat v lednici a do dvou dní ji spotřebovat. Rajčata jsou bohatá na vitamín B9, běžně známý jako folát. Ten je skvělým pomocníkem v boji proti infekcím. Rajčata také obsahují hořčík, který je důležitý pro stabilitu nervové soustavy.

Kapusta, rajče, celer

Možná to nezní jako nejlákavější kombinace, ale co tento nápoj postrádá na chuti, to vám vynahradí na vitamínech. Kapusta je základem mnoha zelených džusů, a to právem – obsah jejích živin skutečně předčí kdejakou jinou zeleninu. Rajčatový džus vám dodá dostatek vitamínu A a také nápoji dodá příjemně nasládlou chuť. Celer je zase velmi výživná kořenová zelenina, jež podpoří vaše trávení.

Jahoda a kiwi

Pro milovníky něčeho exotičtějšího je právě tento nápoj. Jahody a kiwi jsou další zdravé možnosti, které můžete zahrnout do nápoje s vysokým obsahem vitamínu C. Vzhledem k tomu, že k přípravě 1 šálku šťávy potřebujete asi 4 šálky jahod, bude možná v tomto případě připravit si spíše smoothie, které je vydatnější a není potřeba tolik ovoce. Do nápoje můžete přidat i mléko, které je dobrým zdrojem bílkovin a vitaminu D, což je u džusů, které používají pouze ovoce nebo zeleninu, jinak obtížné získat. Mléko navíc dodá nápoji nový rozměr chuti a více vás také zasytí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]