Problém jménem stagnace žluči. Nenápadné onemocnění, které má většina lidí tendenci podceňovat

Fotografie: Freepik

Tmavá moč, nevolnost, nepříjemná hořkost v ústech, nezájem o jídlo či zápach z úst – to jsou nejčastější příznaky stagnace žluči. Všechny tyto nepříjemné drobnosti častokrát opomíjíme a bereme za běžnou součást života, aniž bychom tušili, že se jedná o ukazatele mnohem závažnější zdravotní komplikace.

Co je to stagnace žluči?

Tento zdravotní problém vzniká snížením odtoku žluči do dvanácterníku. Mezi jeho nejčastější příčiny patří porucha syntézy žlučových složek, dysfunkce žlučníku, cirhóza, infekce způsobená parazity, podvýživa nebo porucha funkce nervového či endokrinního systému.

Zpravidla prvním orgánem, na kterým se stagnace žluči projeví, jsou játra. Tento orgán zodpovídá za správné trávení a detoxikaci celého organismu. Tím pádem se jakýkoliv problém, který činnost jater jakkoliv naruší, zanedlouho projeví v celkovém chodu našeho těla. A to nejprve slabostí, neustálou únavou a s ní související chorobnou spavostí.

Mezi další časté příznaky dále patří:

  • Žluté zabarvení kůže, očního bělma
  • Bolest na pravé straně břicha
  • Opakující se nárazová nevolnost či zvracení
  • Tmavá moč a světlá stolice
  • Zvětšení jater

Cholestáza, porucha tvorby a vylučování žluči, má za následek narušení správného chodu celého zažívacího systému. Nejčastěji bývá spojována s dalšími onemocněními, jako je osteoporóza (vznik nedostatkem vitamínu A a D), cirhóza jater, cholecystitida (zánět žlučníku). Při opomíjení příznaků může dojít až k selhání jater.

Léčba

Hlavním bodem léčebného procesu je změna stravy. Z jídelníčku pacienta se odstraní živočišné tuky, smažená jídla či kyselé potraviny. Nutné je zcela vynechat alkohol i drogy. Tyto látky mají na játra přímo toxický účinek. Vyloučena je i konzumace studených nápojů a potravin, hub, konzervovaných produktů, čokolády a kakaových bobů. Pokud úprava jídelníčku přispěje ke zlepšení stavu pacienta, může být proveden proplach žlučovodů, který stagnaci žluči zcela eliminuje.

U závažnějších typů tohoto onemocnění se žlučovody rozšiřují operativní cestou. Jde o operaci endoskopickou metodou, kdy je kůže pacienta porušena pouhými několika vpichy, díky čemuž dochází k rychlému zotavení.

Jak stagnaci žluči předejít?

Práci svému žlučníku můžete usnadnit pravidelným jídlem. Právě příliš dlouhé přestávky mezi jednotlivými jídly bývají jednou z nejčastějších příčin tohoto zdravotního problému. Na něj si můžete zadělat například častým zanedbáváním snídaně.

K tomuto onemocnění jsou náchylnější lidé s dlouhodobým nedostatkem pohybu. Rizikovou skupinou jsou rovněž pacienti potýkající se s problémy zažívacího systému či s kameny v žlučových cestách. Vést k němu může i častá konzumace alkoholu.

Proti stagnaci moči se doporučuje pravidelná konzumace horkého vitamínového nálevu z angreštu, rybízu, brusinek, brusinek a šípků. Nálev si můžete připravit povařením těchto bobulovitých plodů v páře. Na tom, zda si jednotlivé plody připravíte dohromady, nebo zvlášť nezáleží. Vzniklý nápoj pijte 15-20 minut před jídlem. Pomůže váš zažívací trakt uvolnit, zbaví jej případných křečí a připraví jej na následné zpracování jídla. Příznivý vliv na zažívací systém má i křemík a germanium. Ty jsou hojně obsaženy zejména v česneku. Vhodnou prevencí je také dostatečný pohyb.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]