Lockdown nás ani na podzim neminul a ochranu obličeje musíme nosit do obchodů i na ulici. Víte ale, co je pro vaši ochranu lepší? Existují totiž dvě možnosti. Rouška nebo štít na obličej. Podívejme se na porovnání těchto dvou variant a na výhody štítů oproti rouškám. Příjemné to není pro nikoho z nás, ale vládní opatření dodržovat musíme. A pokud se tím i ochráníte, tím lépe.
Odborníci stále tvrdí, že v situacích, kdy je obtížné dodržovat sociální distanc, abyste měli nosit obličejovou masku. Roušky působí jako bariéry, které zabraňují kapkám dýchacích cest cestovat vzduchem, když kýcháte, kašlete nebo zvyšujete hlas. Z lékařského hlediska se to označuje jako hlavní zdroj nákazy. Rouška vydechované kapičky zadrží, takže se nedostanou k ostatním ve vašem okolí. Ochráníte tak nejen sebe, ale také všechny ve svém okolí. Možností máte přitom více:
- látkové nebo jednorázové roušky,
- plastové obličejové štíty.
Co je štít na obličej?
Vzhledem k tomu, že odborníci stále naléhají, aby lidé nosili kryty na obličeje, někteří lidé se rozhodli vyměnit roušky za štíty. Jiní se rozhodli obojí zkombinovat a nosit roušku i štít. Ti, kdo nosí obličejové štíty místo obyčejných roušek tvrdí, že plastové štíty se nosí pohodlněji. Dlouhodobé nošení klasické roušky navíc může způsobit podráždění pokožky.
Štít je zakřivený plast připojený k čelence, která se obvykle nosí k zakrytí obličeje. Ve zdravotnických zařízeních je používají lékaři a zdravotní sestry i během operací, kdy může krev, tělesné tekutiny a úlomky kostí vylétávat ven a dostat se do jejich úst, nosu nebo očí. Nosí je také lékaři při intubaci pacientů s Covid-19. Jeho výhody jsou proto nesporné.
Jaké výhody mají obličejové štíty oproti rouškám?
Štíty se možná brzy stanou oblíbenými nejen ve zdravotnictví, ale i na ulici. Stále více lidí se rozhoduje pro štíty kvůli výhodám, které mají oproti rouškám. Chrání totiž nejen vaše ústa a nos, ale také oči. Oči přitom mohou být vstupním bodem kontaminovaných částic ve vzduchu do našeho těla. Když nosíte obličejový štít, riziko dotyku s obličejem a vniknutí částic je značně sníženo.
Na rozdíl od chirurgických roušek, které mají omezenou trvanlivost, lze obličejové štíty čistit a znovu používat téměř neomezeně. Vyčistit je lze snadno mýdlem a vodou, což je ekologické. Další velkou výhodou je pohodlnost jejich nošení a lidé kolem mohou vidět, jak se tváříte.
Využijte štíty na maximum
Pokud se rozhodnete nosit obličejový štít, musíte mít na paměti několik věcí. Tyto jednoduché pokyny Dr. Joy A. Henningsena vám pomohou těžit ze štítu vše, můžete. Pamatujte, že štít by měl vždy sedět rovně. Mezi hlavicí a vaším čelem by neměla být žádná mezera. Štít by měl zasahovat hluboko pod bradu, aby vás dokázal efektivně ochránit. Ve chvíli, kdy ho sejmete z obličeje, nedotýkejte se přední části plastu a:
- jakmile jej sundáte, štít dezinfikujte. Ochranné štíty lze čistit mýdlem a vodou, tampónem namočeným v alkoholu nebo antibakteriálním ubrouskem. Po manipulaci si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.
- Jednorázové štíty by měly být po každém použití vyhozeny do uzavřené nádoby.
- Štít na obličej by měl být vždy používán společně s rouškou. Při nošení spolu s rouškou mají největší efekt a dosáhnete tak maximální účinnosti.
Myslete na to, že americké Centrum pro kontrolu nemocí nedoporučuje nosit obličejové štíty jako náhradu obličejových masek. Agentura tvrdí, že neexistují žádné důkazy, které by ukazovaly na účinnost štítů bez použití roušky, protože vzdušné částice se mohou snadno dostat kolem otevřených stran a vniknout do vašeho organismu.
V současné době v České republice nelze štít použít jako náhradu za roušku či respirátor. Lze ho používat jako další způsob ochrany k těmto dvěma ochranným pomůckám.