Jaké jsou příznaky koronaviru? Teplota, kašel, rýma, bolest v krku? Zatímco u většiny příznaků nelze říci, že se jedná o koronavirus, jeden symptom v souvislosti s Covid-19 hlásí 60-84 % pacientů, jde o čich.
Podle vědců je koronavirus pro laika bezpečně rozpoznatelný právě pouze podle úplné nebo částečné ztráty čichu a chutě. Proč se tomu tak děje? Co lze udělat pro urychlení návratu čichových a chuťových schopností?
Proč mizí při nákaze koronavirem čich?
Koronavirus je pro vědce stále velká neznámá, proto na tuto otázku nezná zatím současná medicína jednoznačnou odpověď. Každopádně většina nemocných již pár dní po nákaze ztrácí schopnost rozlišovat různé druhy vůní.
Podle jedné skupiny vědců je to způsobeno vnitřním otokem nosu, což znemožňuje přístup vonných molekul k receptorům. Obdobně se ztrácí čich při těžkém nachlazení nebo při jiných virových onemocněních.
Zasažení nervové soustavy a mozku
Jiná skupina vědců si stojí za teorií, že ztrátu čichu způsobují nervové buňky, které jsou napadeny koronavirem. Ten napadá centrální nervový systém a buňky zodpovědné za rozpoznávání pachů napadením umírají. Vysvětlení však není úplné, protože vědci nevědí, proč dochází k návratu čichu ještě před tím, než dojde k celkové obnově nervových buněk po nákaze.
To samé platí pro třetí vědeckou tezi, podle které napadá koronavirus nervový systém a zasahuje části v mozku, které pomáhají cítit vůně a chuť. Poslední část vědců se domnívá, že se infikují buňky s podpůrnou funkcí čichu, skrze něž koronavirus vstupuje.
Chovejte se zodpovědně a izolujte se!
V současné době, když přijdete o čich, jedná se s největší pravděpodobností o nákazu koronavirem. Po potvrzení nákazy je nejdůležitější se zcela izolovat od okolí a omezit veškeré kontakty na dva týdny. Vzhledem k tomu, že neexistuje specifická léčba koronaviru, postupujte jako při jiných respiračních a virových onemocněních.
V případě, že teploty nepřesahují 39 °C, nemáte potíže s dýcháním, bolesti na hrudi nebo celkovou tělesnou slabost, zůstaňte v posteli a pijte teplé nápoje, vyjma kávy. Vhodné je provádět různá dechová cvičení na podporu plic.
Na jak dlouho zmizí vnímání pachů a chutí?
Nepropadejte panice, připravte se na to, že nic neucítíte asi 8 až 10 dnů. Samozřejmě existují výjimky, asi u 6 % případů se podle italské studie nevrátil čich vůbec, u 15 % se neobnovil zcela a u části nakažené populace se schopnost cítit pachy objevila dva až tři týdny po vymizení ostatních symptomů. U většiny sledovaných však nedošlo ke zhoršení stavu a onemocnění probíhalo obdobně jako jiné respirační onemocnění.
Jak urychlit stav a opět cítit vůně?
Vzhledem k tomu, jak je koronavirus pro vědce nový, neexistuje přesná rada, jak postupovat. Několik studií posuzovalo navrácení čichu pomocí čichání k jasně vymezeným látkám se silným odérem. Tuto metodu můžete vyzkoušet také doma a dát si do několika misek s víčkem zdroj se silnou vůní, jako je citron, eukalyptus, levandule, aromatický sýr nebo ocet.
Postupně odklápějte víčka a čichejte obsah po dobu 20-30 sekund. Můžete si zapisovat jednotlivé údaje denně se stupnicí a posuzovat tak, zda se čich vrací či nikoli. Bohužel tato metoda ještě není nikterak prověřená výzkumem, byť je odborníky doporučována.