Proč patří batáty do fitness jídelníčku?

Batáty nemají s klasickými brambory nic společného, krom názvu „brambory“.  Jsou totiž ve skutečnosti příbuzné svlačci, se kterými patří do totožné čeledi. Odedávna se pěstovaly v Peru, ale nyní se s nimi setkáte po celých tropech, jde o typickou plodinu především v Polynésii.

Na celém světě se pěstuje stovky odrůd sladkých brambor. Dělíme je do tří skupin: suché a moučné, lojovité a měkké, krmné s hrubší strukturou. Světlé až bílé typy bývají moučné s kaštanově karamelovou chutí, žluté a oranžové odrůdy jsou vodnatější a sladké.

Čím batáty prospívají?

Batáty obsahují přibližně o polovinu více kalorií a vitamínu C než klasické brambory. Rovněž obsahují až 4x větší dávku vitamínu A, který posiluje imunitu a podporuje zdraví pleti, kostí a zraku. Nechybí ani důležité antioxidanty, mangan, draslík, B6 a B12, zeaxantin – karotenoid, vápník, hořčík, železo. Z tohoto důvodu jsou sladké brambory považovány za jeden z nejvíce výživných druhů zeleniny.

Proč patří sladké brambory do fitness potravin?

Jsou zdrojem kvalitních komplexních sacharidů. Jejich nasládlou chuť má vedle složité sacharózy na svědomí i fruktóza a glukóza – přímo využitelné sacharidy, jež nemusí lidské tělo dále štěpit. Díky tomuto složení uvolňují batáty sacharidy pozvolna, což z nich činí ideální fitness potravinu, hlavně pro ty, jež chtějí hubnout, ale neztrácet svalovou hmotu.

V průměrně velkém batátu ve slupce se nalézá téměř 4 g vlákniny. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny podporují hubnutí snižováním apetitu a pokušením se přejídat. Vláknina navíc zlepšuje i zažívání. Snad nepřekvapí, že mají nízký glykemický index, takže nezvyšují nárazově hladinu cukru v krvi – naopak ji stabilizují a pomáhají udržet na zdravých hodnotách. Takto zabraňují tvorbě břišního tuku a jsou prevencí potíží s inzulínovou rezistencí – stav vedoucí k obezitě. Jejich chuť je přirozeně sladká, takže lze mlsat zdravě a bez výčitek.

Obrázek: pixabay.com