V dnešní době, kdy začíná chřipkové období a téměř každý se potýká s menším či větším nachlazením, je velkým problémem určit, zda se nejedná právě o Covid, o nový typ koronaviru, který tak můžete bez vědomí šířit. Určitě nestačí jen to, že si naměříte vysokou horečku nebo máte kašel.
Definice pro toto onemocnění není jasná daná, jsou však jisté příznaky, na které byste se měli zaměřit. Je důležité sledovat svoje tělo a všech, co vybočuje z normy, poté ohlásit svému lékaři.
Stále více lidí hledá odpověď na otázku, jak nemoc COVID-19 rozpoznat. Hygienické stanice společně s jejich inspektory upozorňují společnost na hlavní příznaky onemocnění. Aktuální definici a příznaky, které má pacient s touto nákazou, najdete v článku níže.
Jak tedy poznat typické příznaky pro COVID-19?
Ačkoliv je tu koronavirus mezi námi už skoro rok, lékaři ani vědci zatím neznají všechny příznaky, které by člověka mohly upozornit, že se jedná právě o nemoc COVID-19.
Mezi hlavní příznaky, které jsou již známé, se ale řadí:
- Kašel, horečka, dušnost
- Ztráta čichu
- Ztráta chuti nebo její náhlé změny
Rozpoznat COVID-19 můžete také pomocí rentgenového snímku plic, který určí změny svědčící o nakažení touto nemocí. Pokud se rozhodnete se nechat dobrovolně otestovat, nebo jste dostal doporučení od hygieny, podle laboratorních výsledků si pak budete 100% jisti, zda nemoc máte nebo ne. Pokud jste pozitivní, ve výsledcích najdete odchylky, které určí, že nákazu máte.
Testy navíc prokázaly, že vzorky materiálu z dolních cest dýchacích mají větší diagnostickou hodnotu než vzorky odebrané z horních dýchacích cest.
Kdy je člověk označován jako pozitivní na COVID-19?
Existují epidemiologická kritéria, která jasně určí, která osoba je označena jako již pozitivní a může tedy nakazit další osoby v okolí. Musí splnit některé podmínky – úzký kontakt s jinou osobou, u které byla nemoc diagnostikována.
To znamená, že obě osoby byli vzdálené maximálně 2 metry po dobu delší než 15 minut, navíc bez ochranných prostředků. Také stačí, pokud se po nakažené osobě dotkne například madla v autobuse nebo nákupního košíku v obchodě.
Jestli jste se například v autobuse setkali s člověkem, který jevil příznaky onemocnění COVID-19, je třeba vzít v úvahu, že vás mohl nakazit a dál byste nemoc neměli vědomě šířit. Nakazit se ale můžete, i když všichni okolo vás ochranné prostředky používají. Nemusí je ale používat správně nebo mohli ztratit funkci, pro kterou byly určeny.
Nakazit se snadno mohou také lékaři, zdravotní sestry nebo pracovníci v laboratoři, kteří vyhodnocují testy lidí s podezřením na COVID-19. Pokud nesprávně pracují s ochrannými prostředky, nákaze se nevyhnou. V těchto podmínkách je velmi důležité dbát na hygienu a zbytečně se nevystavovat nebezpečí nakažení.
Snadno nakazit se může také osoba, která byla často ve styku s nemocnými. Inkubační doba nemoci COVID-19 se počítá na několik dní a je možné, že firma nebo kancelář, ve které člověk pracuje, může být celá uzavřena do karantény a všichni zaměstnanci se musí podrobit testu na koronavirus.
Odborníci z hygieny identifikovali tři typy případů COVID-19
Prvním možným případem je každá osoba, která splňuje klinická kritéria. Dalším případem je osoba, která splňuje kromě klinických také epidemiologická kritéria nebo náhle ztratí čich a chuť. Třetím případem je osoba, která splňuje diagnostická kritéria.
Podle čeho se určuje, kdo půjde na testování na COVID-19? Laboratorní testy na COVID-19 jsou zasílány všem lidem, který mají příznaky respirační infekce společně s dalšími příznaky koronaviru, kterými jsou:
- Bolest hlavu a svalů
- Zimnice
- Únava
- Zvracení nebo průjem
Samozřejmě otestováni by měli být i ti, kteří dostali doporučení od svého praktického lékaře nebo chtějí nastoupit do nemocnice na plánovaný zákrok. Jedině dodržením jednotlivých opatření můžete zastavit rychlé šíření nemoci.