Celý svět čeká na vakcínu proti SARS-CoV-2. A v tunelu se objevilo světlo. 9. listopadu americká farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že vakcína proti COVID-19, kterou vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech SE, má účinnost vyšší než 90 procent. „Je to skvělý den pro lidstvo a celou vědu“, řekl Dr. Albert Bourla, generální ředitel společnosti Pfizer.
To ale neznamená, že přípravek je plnohodnotnou vakcínou, protože klinické hodnocení ještě nebylo ukončeno. Přinášíme výpověď ženy, která se zúčastnila testů na účinnost vakcíny.
I přes svůj odpor k medikamentům se rozhodla pomoci s výzkumem vakcíny
„Neberu ani léky proti bolesti a nesnáším jehly,“ říká Gina Plata-Niño. Navzdory své averzi k lékům se žena rozhodla dobrovolně zúčastnit testů vakcíny proti COVID-19 a odhalila, jak testy vypadaly.
Třicetiletá právnička z Worcesteru v Massachusetts se podílí na probíhajícím testování potenciální vakcíny SARS-CoV-2. Žena, která přispívá do místní organizace zaměřené na vyrovnání přístupu ke zdravotní péči, se stala jednou z více než 100 dobrovolníků, kteří se rozhodli zúčastnit se vakcínové studie Pfizer COVID-19 v nemocnici UMass Memorial Hospital ve Worcesteru (klinické studie zahrnovaly více než 43 000 lidé po celém světě).
Placebo, nebo skutečná vakcína? To se Gina nedozví
Gina Plata-Niño řekla o výzkumu: „Poté, co jsme prošli registračním procesem, čekáme na hovor, který nás zve k prvnímu očkování. Trvá to asi tři hodiny, protože před podáním vakcíny musíte projít kompletní sadou vyšetření a testů.
Zkontrolují krev a další věci. Samozřejmě také provedou test na přítomnost koronaviru. Poté dostaneme injekci“. Každodenní monitoring je prováděn pomocí aplikace Plata-Nino. „Každý den se mě ptají, jestli mě bolí záda nebo jestli mám horečku“, říká Gina. Neví, jestli jí byla podána vakcína, nebo placebo. Dodává ale, že je v pořádku a je šťastná, že se může podílet na výzkumu.
Jak vakcína funguje a kdy bude uvedena na trh?
Mechanismus účinku této vakcíny je založen na mRNA, části genetické informace, která je navržena tak, aby pomohla hostiteli produkovat antigenní protein pro boj proti SARS-CoV-2. Toto je experimentální varianta a nikdy předtím nebyla použita.
Přípravek se podává ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů. Rezistence na choroby se objeví 28 dní po první dávce a jeden týden po druhé dávce. Podle společnosti Pfizer nebylo nalezeno nic, co by vzbuzovalo obavy o bezpečnost používání vakcín, a v listopadu se chystají požádat o nouzové schválení pro použití v USA.
Společnost také oznámila, že v roce 2021 může vyrobit až 1,3 miliardy dávek látky. Klinické hodnocení ještě neskončilo, přesto tato zpráva přináší jistou naději.