K posílení imunity je důležitá vyvážená strava, dostatek ovoce a zeleniny, pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, teplé čaje a vývary, doma zbytečně nepřetápět a otužovat se. Ačkoli to většina lidí ví, neřídí se tím. Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Proto si připomeneme 6 důležitých bodů pro posílení imunity.
1. Bylinky a koření
Téměř všechny bylinky jsou svým způsobem ideálním prostředkem pro posílení imunity. Některé obsahují vitamíny, jiné mají sice uklidňující účinky, ale je to právě stres, který oslabuje imunitu. Jiné zase pomohou s kvalitnějším spánkem. A stejně tak koření má schopnost posílit obranyschopnost organismu. Patří zde například kurkuma, zázvor, hřebíček a mnoho dalších.
2. Čerstvý vzduch
Pobyt na čerstvém vzduchu je nutností. Základem pro posílení imunity jsou ty zcela nejpřirozenější prostředky. I za nepříznivého počasí se doporučuje pobývat venku, pomáhá to tělu vyrovnávat se s různými bakteriemi, viry a škodlivými látkami. Díky tomu se tělo stává přirozeně odolnější.
3. Pohyb
Pohyb je pro zdraví klíčový, to už ví patrně každý. Když spojíte sportování a čerstvý vzduch, uděláte pro sebe to nejlepší. Může to být delší procházka, běh, jízda na kole/koloběžce nebo třeba cvičení v parku. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je učiněný balzám. Jednak si pročistíte hlavu, příjemně odpočinete, ale rovněž pomůžete imunitnímu systému.
4. Otužování
Otužování nemá mnoho lidí rádo, protože vyžaduje opustit zónu komfortu, a to je už jen pro vyvolené. Nejste-li žádná padavka, zkuste to a uvidíte, že za čas si budete říkat, jak jste mohli žít bez studené sprchy nebo ponoření se v prosinci do rybníka. Otužování musí být prováděno správně, postupně a pravidelně. Stačí 2 minuty studené sprchy denně, nikdo neříká, že to musíte přehánět a skočit rovnou do jezera.
5. Horké polévky a čaje
Jakmile se venku ochladilo, bublala v každé domácnosti na plotně polévka. Horké polévky a čaje zahřejí organismus, zrychlí metabolismus, prospívají trávení, posílí imunitní systém. Tento princip vychází také z čínské medicíny, o které však naše babičky neměly tušení, přesto tak činily. Horké polévky a čaje se používaly i jako lék – uzdravují a posilují obranyschopnost těla.
6. Probiotika
Živé zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení (bifibakterie nebo laktobacily) najdete například v kefíru, ale i jiných fermentovaných potravinách. Blahodárně ovlivňují střevní mikroflóru a starají se o zdraví trávicího traktu. Pomáhají udržet optimální pH prostředí pro správnou funkci buněk imunitního systému.